Neznámý nálezce si ho ponechal, i když správně měl nález nahlásit policistům či strážníkům. „Protože měl přístroj hodnotu nižší než pět tisíc korun, policisté případ evidují jako přestupek proti majetku,“ konstatovala policejní mluvčí Dagmar Brožová.
„V případě, že si neznámý pachatel přisvojí věc dražší než pět tisíc korun, dopouští se trestného činu zatajení věci,“ upozornila Brožová. Dodala, že většina lidí se domnívá, že si může beztrestně takovou věc ponechat.

„Jsou však na velkém omylu. Takovým jednáním se mohou snadno dostat do křížku se zákonem a naplnit skutkovou podstatu trestného činu. Toho se dopustí každý, kdo si přisvojí cizí věc, která se do jeho moci dostala nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné. O zatajení věci jde i tehdy, když pachatel s nálezem nijak nedisponuje, ale odmítá jej vydat oprávněné osobě,“ vysvětluje policistka.

„Podstatné je rovněž vědět, že nálezce se v případě, že nalezenou věc chce vrátit, nemá čeho obávat. Má možnost nalezenou věc vrátit i anonymně. Může totiž využít schránek důvěry, které jsou v každé obci,“ upozornila Brožová.

Ilustrační fotografie.
Opilý udal opilou a pro dalšího si přijela matka