Dva hákové kříže a nápis white power neboli bílá síla nyní ´zkrášlují´ budovu Základní umělecké školy v Horšovském Týně. Nepěknou ozdobu škole věnoval neznámý sprejer v první polovině měsíce, kdy ji na omítku budovy nastříkal stříbrnou barvou.

„Sprejerství vídáme ve městě spíše nárazově, ale bohužel i hákové kříže na stěnách jsem tu už zažil,“ uvedl horšovskotýnský vrchní strážník Jan Šinál, který byl přímo na místě. „Je to odporné. Nevím, co k tomu lidi vede a čeho tím chtějí dosáhnout,“ dodal.

„Je to vandalismus, co jiného na to říct?“ přidal se Josef Holeček, starosta města, v jehož radnici se nachází pamětní deska věnovaná obětem holocaustu.

Škoda na budově byla vyčíslena na tři tisíce korun a po pachateli nyní pátrá policie. Za sprejerství mu hrozí až jeden rok odnětí svobody.

„Sejmutí nápisu bude muset zaplatit město a škoda se bude vymáhat na pachateli, pokud se tedy podaří zjistit jeho totožnost,“ poznamenal strážník, který vidí šance na dopadení sprejera spíše pesimisticky. „Je to věcí náhody. V těchto případech je poměrně těžké někomu něco dokázat, pokud ho nechytnete přímo při činu,“ myslí si strážník.

Podle slov ředitelky školy Jany Lengálové se škole zatím nic podobného nestalo. „Nevím, co si o tom myslet. Jde podle mě o dost slaboduchý čin a je to nad moje chápání,“ dodala s tím, že zničená fasáda školy byla pouhý rok a půl stará.