Situace se od té doby úplně změnila. 40letá Křížová ve středu stanula před Okresním soudem Plzeň–město. Je obžalovaná, že plzeňským rybářům zpronevěřila 1,3 milionu korun.

V místní rybářské organizaci působila jako účetní. Podle obžaloby si v letech 1997 a 1998 převáděla na svůj účet různě vysoké částky, které pak používala pro svoji potřebu. Když o rok později rybáři zjistili, že jejich konto je na nule a oni nemají ani na zakoupení povolenek, zalarmovali policii.

Křížová ale zmizela do Španělska a trvala na tom, že se má soud konat v její nepřítomnosti. S tím ovšem soudce Vladimír Žák nesouhlasil. Když se sportovkyně i přes opakované sliby do Plzně nevrátila, vydal na ni mezinárodní zatykač. Na jeho základě byla letos v březnu zadržena na ostrově Tenerife. Soudní líčení tak mohlo začít až ve středu.

Křížová se hájí tím, že peníze nepřeváděla pro svoji potřebu. „Jednalo se o běžnou praxi, jak organizace půjčovala peníze. Různé menší částky, aby to nebylo nápadné, se převedly ke mně na účet. Odtud jsem je vyzvedla a předala jednateli,“ popsala. Částka se potom dostala až k zájemci o půjčku, který ji splácel i s nemalými úroky. Půjčená suma se vrátila do pokladny a o zisk se podle svých slov dělila Křížová s jednatelem a ještě jednou pracovnicí organizace. „Přišla jsem si asi na 70 tisíc korun. S částkou přes milion korun nesouhlasím,“ uvedla. Cestu do Španělska prý plánovala, protože se tam chtěla vdát.

Hned po průšvihu a svém odjezdu ale napsala na policii dopis, ve kterém se přiznává ke zpronevěře i k tomu, že to byl hlavní důvod jejího vycestování. „Dopis jsem psala pod tlakem rodičů. Byli tady z té situace zoufalí. Chtěli, aby to bylo rychle za námi,“ tvrdí žena.

Jan Brzák, který na konci 90 let působil u rybářů na postu jednatele, bude u soudu vypovídat jako svědek v červenci. Deníku ve středu rezolutně popřel, že by fungoval systém půjček, jak ho popsala Křížová. „Není to pravda. Na konci roku jsem přišel na to, že nemáme peníze na povolenky. Požadoval jsem proto, aby se vše prošetřilo,“ vyjádřil se ve středu.

Křížová se dalšího soudního líčení účastnit nebude. Požádala, aby bylo vedeno v její nepřítomnosti.