Podmínka a zákaz nadměrného požívání alkoholu – tak ve čtvrtek potrestal klatovský soud Antonína Kurce (53) z Janovic nad Úhlavou za to, že dělá svým sousedům ze života peklo. Podle lidí z domu jim v podroušeném stavu velmi často vulgárně nadává a vyhrožuje, že jim „ukopne palice", že je podřeže a podobně.

Podle obyvatel domu jsou s Kurcem problémy už roky. Vše začalo tím, že po něm společenství nájemníků chtělo, aby vyklidil společné prostory, které si zabral pro sebe. Od té doby Kurc lidem v domě nadává a vyhrožuje. Vše vygradovalo letos v červnu. „Šly jsme se sousedkou venčit psy. Kurc na nás z okna křičel, že jsme svině, kur… a podobně. Nevšímaly jsme si toho, takhle vyřvává často. Když jsme se vrátily, tak jsem se sklonila k našemu malému pejskovi. Vtom přiletěla plechovka s pivem a trefila ho. Pak přiletěla druhá. Kromě toho na nás řval, že nám uřízne palice. Měla jsem opravdu strach," řekla soudu jedna z nájemnic. Další z obyvatelek domu uvedla, že když je Kurc v podroušeném stavu, což je často, nadává velmi vulgárně. A jeho agrese se stupňuje.

Potvrdila to i nahrávka, kterou mobilním telefonem pořídil jeden z obyvatel domu a která byla přehrána v soudní síni. Kurc na ní sousedům velmi vulgárně nadává a křičí, že jim ukopne hlavu.

„Oni mě pořád provokují, udávají mě. Napadl jsem je slovně, to ano, ale nevím, proč tady jsem. Když někoho kopnu jako v karate, tak ho nezabiju," okomentoval záběry Kurc, který přiznal, že denně vypije pět až sedm piv, někdy i více. V osudný den, kvůli kterému stanul před soudem, nadýchal bezmála dvě promile.

„Chceme pro něj takový trest, který bude mít význam. Nejlepší by byla ústavní protialkoholní léčba. Když je střízlivý, tak se s ním dá relativně vyjít," řekl soudu jeden z nájemníků.

Soudce Jan Kasal potrestal Kurce čtyřměsíčním trestem, který mu podmíněně odložil na zkušební dobu dvou let. Zároveň mu uložil povinnost zdržet se nadměrné konzumace alkoholických nápojů a omamných a psychotropních látek. „Neznamená to, že musíte být úplný abstinent, ale musíte to výrazně omezit," vysvětlil Kurcovi. Ten ale verdikt nepřijal, na místě se odvolal. Chce totiž obecně prospěšné práce. Lhůtu na rozmyšlenou si ponechal i státní zástupce.