Na stránkách plzensky.denik.cz/pripadynaleznete seriál Závažné případy kriminalistiky. V něm vás ve spolupráci se západočeskými policisty seznámíme s odloženými nebo ukončenými případy, které byly spáchány na západě Čech.

Nahé tělo mladé ženy, která byla podle všeho velice atraktivní, našli v červnu 2003 myslivci v lese poblíž dálnice D5 v katastrálním území obce Bor na Tachovsku. Skupinu lidí přivedl na místo zápach rozkládajícího se těla. Mladá dívka dodnes nikomu nechybí.

Nebyl to hezký pohled. Tělo bylo ve značném stádiu rozkladu. Provedená pitva ukázala, že žena zemřela násilnou smrtí. „Přesnou příčinu smrti však vhledem ke stavu těla nebylo možné určit,“ sdělila západočeská policejní mluvčí Martina Zoubková. Lékaři určili, že žena mohla být ve věku 20 až 30 let.

Zuby a vlasy

Kriminalisté se okamžitě chytili dvou zvláštností. A to zubů a vlasů. Žena měla vlasy zapletené do tzv. rasta copánků. „Podle vyjádření znalkyně byl účes vytvořen někdy v první polovině roku 2002. Materiál umělého vlasu, který byl použit pro zpevnění účesu, se nazývá kanekalon,“ upřesnila Zoubková. Další expertizy odhalily, že žena měla vlasy evropského typu, původně rovné, husté, středně silné o barvě hnědého kaštanu.

Znalce z oboru zdravotnictví, odvětví stomatologie však udeřil do očí chrup ve skutečně katastrofálním stavu. „Hlavními identifikačními faktory jsou ztráta zubů 16, 26, 47, 46, kazy na 17 a 27, pouze mesiální kořen 36 a významné hypoplastické změny na všech zubech kromě třetích stoliček,“ vyjmenovala Zoubková. Experti došli k závěru, že tak výrazný defekt mohla způsobit nějaká nemoc, kterou mrtvá žena prodělala jako malé dítě, a to od šesti měsíců do šesti let věku.

Zn. Hledá se zubař a kadeřník

Rozjela se rozsáhlá vyšetřovací akce, na kterou vzpomíná kriminalista Radovan Macák. „Oslovili jsme kadeřnické salony, které účesy typu rasta copánků prováděly. Na řadu přišli i stomatologové, protože jsme měli zato, že kdyby pacientka s takovým chrupem navštívila zubaře, jistě by si ji zapamatoval. Dalším vodítkem bylo to, že do roku 1993 navštěvovaly školní děti zubaře povinně, a když ze znaleckého posudku vyplývalo, že do šesti let prodělala nějakou těžkou nemoc, jistě by o tom byl někde záznam,“ uvedl Macák. Doplnil, že kriminalisté proto v roce 2003 zveřejnili informace o případu ve stomatologických časopisech, které odebírali zubaři v České i Slovenské republice.

Vše bez výsledku. „Nezískali jsme o ní žádné informace,“ podotkl Macák s tím, že vyšetřovací tým došel k názoru, že se zřejmě nejedná o příslušnici ČR ani SR.

Experti vytvořili obličej ženy

Podobu ženy nebylo možné kvůli hnilobným změnám v obličeji určit. Do případu se proto vložili antropologové. „Měli k dispozici lebku a informace o vzhledu nalezených vlasů. Výsledkem práce expertů je model pravděpodobné podoby hlavy a obličeje mrtvé ženy,“ vysvětlila Zoubková. Antropologové nevyloučili, že se může jednat o ženu z Latinské Ameriky.

Podle stavu svalových úponů bylo jasné, že dívka nikdy těžce fyzicky nepracovala ani nesportovala. „Jednou z verzí je také, že to byla prostitutka a že ji do Česka někdo zavlekl,“ podotkl Macák. Otisky prstů, které vyšetřovatelé sejmuli, nejsou v žádných záznamech. Žena nikdy nebyla operována ani neměla žádnou zlomeninu. Byla to vysoká, štíhlá a krásná dívka s ženskými tvary, která o sebe dbala. Jedinou viditelnou vadou byl skutečně špatný chrup.

Nikdo nezareagoval

Do dnešního dne ji ale nikdo nepostrádá. „Při prověřování případu jsme spolupracovali s německou policií, Interpolem i tištěnými a televizními médii. Přes všechnu jejich snahu se ale zatím nepodařilo zjistit ani totožnost mrtvé ženy, a proto chtějí kriminalisté touto cestou opět oslovit veřejnost,“ vyzývá Zoubková.

Popis ženy:

Stáří 20 až 30 let, 178 cm vysoká s nápadně vyvinutými prsy. Od poloviny roku 2002 nosila rasta copánky. Měla velmi špatný chrup.

*Policie žádá každého, kdo by mohl poskytnout jakékoli informace ke zjištění totožnosti mrtvé ženy nebo k okolnostem její smrti, aby se obrátil na západočeské kriminalisty na telefonním čísle 974 321 322 (příp. záznamník) nebo na linku 158.