Kromě toho přiznal odškodnění ve výši 240 tisíc korun matce poškozené. Deníku to sdělil předseda senátu vrchního soudu Petr Smrž.
Vražda se stala v karlovarském bytě 11. září 2007. Rodiče tří dětí se ten večer pohádali. Žena pak zamířila do koupelny, kde měla připravenou napuštěnou vanu. Za ní šel i její manžel a hádka pokračovala. Muž pak během slovní rozepře do ženy strčil a ta upadla do vany. On spadl na ni, podržel jí hlavu pod vodou a žena se začala dusit. Když se úředník vzpamatoval a ženu vytáhl nad hladinu, zavolal své matce – lékařce, která přispěchala a ženu a začala oživovat. Bylo už ale pozdě. Sedmatřicetiletá matka tři synů po pěti dnech v nemocnici zemřela na otok mozku.
Čtyřiačtyřicetiletý vysokoškolsky vzdělaný bezúhonný muž a otec tří dětí se během chvíle stal vrahem. Tragédii předcházela dlouhodobá a hluboká manželská krize. Žena si našla novou lásku a chtěla se dát rozvést. Její muž o tom ale nechtěl slyšet a patnáctiletý vztah se snažil za každou cenu zachránit. Začal trpět depresemi, se kterými už se v minulosti léčil, a pravidelně navštěvoval psychiatra. O prázdninách 2007 dokonce skončil na psychiatrii.
„Obžalovaný nebyl nikdy trestán a vedl řádný rodinný život. Ten se ale zhroutil, když si jeho žena našla milence, a zapříčinila tak krizi vztahu. Obžalovaný žil poté tři čtvrtě roku v nejistotě,“ pronesl plzeňský soudce Jan Špeta. „Jsem vinen její smrtí a jsem z toho nešťastný. Budu s tím žít do konce života. V době, kdy se to stalo, jsem byl v těžké depresi, léčil jsem se na psychiatrii a byl jsem na pokraji sebevraždy, kterou jsem bohužel odložil,“ řekl odevzdaně před plzeňským soudem.
Odpověď na otázku, na kolik si byl muž z Karlových Varů vědom, co dělá, hledalo hned několik soudních znalců. Jedni řekli, že muž jednal ve stavu patického afektu, a tudíž se nemohl ovládat, druzí naopak uzavřeli věc s tím, že útočník moc dobře věděl, co dělá. Objevily se ale i názory typu, že muž byl příčetný asi na padesát procent.
Vrchní soud měl případ na stole již podruhé. Krajský soud totiž Karlovaráka odsoudil k deseti letům vězení už loni. Poté, co se ale odsouzený odvolal, vrchní soud nařídil ve věci nové jednání a chtěl, aby plzeňský soud nechal zpracovat další znalecké posudky o psychickém stavu obžalovaného.
Tak se stalo. I poté však předseda senátu krajského soudu vynesl stejný verdikt a muže poslal na deset let za mříže. Bankovní úředník se ale odvolal, a proto pražský soud rozhodoval opakovaně. Nynější rozsudek je již pravomocný, lze proti němu podat už jen dovolání k Nejvyššímu soudu.