S podmínkou vyvázl Jiří Šimka (47) z Klatovska, který podle obžaloby má na svědomí útoky na předsedu Okresního soudu v Domažlicích Jana Švíglera, jehož urážel a kterému vyhrožoval.

Šimka je v regionu nechvalně proslulý svými dopisy a e-maily, v nichž kritizoval a očerňoval zástupce různých institucí. Už v minulosti ho to přivedlo před soud. V roce 2016 dokonce dostal tříměsíční podmínkou za to, že obvinil advokáta své bývalé přítelkyně z únosu svého syna a také z pedofilie. Důkazy ale neměl žádné.

Šimka se ale nepoučil a rozesílal e-maily, v nichž uváděl nepravdivé skutečnosti o soudci Švíglerovi. V mailech, zasílaných Švíglerovi i dalším lidem ze soudní branže i mimo ni, ho vulgárně urážel, psal o něm jako o justičním zmr…., uváděl, že soudce nechává pohlavně zneužívat malé děti svých odpůrců příbuznými svých kolegyň, že je nechává zbít do krve a modřin. „Musí být podniknut opakovaný brutální fyzický útok na zdraví a život Jana Švíglera a jeho famílie,“ psal v jednom z mailů. Výhrůžky se stupňovaly, a tak byl Šimka vzat vloni v listopadu do vazby. Byl obžalován z pomluvy, nebezpečného vyhrožování a křivého obvinění, za což mu hrozilo až pět let vězení. Klatovský soud ale v úterý rozhodl, že za mříže nemusí. „Byl mu uložen trest ve výši jeden a půl roku, který mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu dvou a půl roku. Zároveň mu byl uložen dohled probačního úředníka a zákaz kontaktování poškozeného. Verdikt není pravomocný,“ řekla Deníku klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. Šimka byl zároveň propuštěn z vazby.

Požár domu v Horažďovicích.
Při výrobě pervitinu vybuchly chemikálie a vyhořel dům