Dnes 26letá Aneta A. způsobila tragickou nehodu na železničním přejezdu, při níž vyhasl život jejího syna Matěje K. (rok a půl) a druhý syn Michael K. (4 roky) utrpěl život ohrožující zranění.

Krajský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Domažlicích. Platí tak podmínečný trest na 3 roky, zákaz řízení na 3 a půl roku a peněžitý trest přesahující 1,3 milionu korun. Proti rozsudku už lze podat jen dovolání.

„Neshledali jsme důvod pro změnu v trestu,“ řekla předsedkyně senátu Alice Bártová.

Soud tak nevyhověl žádosti žalobkyně o zpřísnění trestu ohledně zákazu řízení na 5 až 6 let, ani obhajoby na upuštění od trestu. „I když se jednalo o nedbalost, upustit od trestu podle nás nebylo možné. Obžalovaná ohrozila navíc i cestující ve vlaku, kterých bylo v té době kolem 40,“ vysvětlila při odůvodnění rozhodnutí Bártová.

Tragédie se stala 11. července 2018, kdy odsouzená vezla své dvě děti a sestru z návštěvy rodičů ve Staňkove na Domažlicku, ale zhruba 160 metrů od jejich bydliště na železničním přejezdu nereagovala na výstražnou světelnou signalizaci. Vůz, kde kromě dvou dětí seděla ještě sestra řidičky, smetl vlak.

Proč na přejezd žena vjela, není zřejmé. Svědkyně Lucie S., která jela okolo se svým vozem, vypověděla, že po srážce zastavila a coby zdravotní sestra poskytla první pomoc. „Poznala jsem, že jedno dítě zřejmě zemřelo, druhé křičelo a spontánně dýchalo,“ řekla svědkyně.

Tragickou srážku odnesly nejhůř děti. Mladší syn utrpěl zranění, kterým podlehl po přejezdu do Domažlické nemocnice. V obžalobě stojí, že příčinou smrti bylo pohmoždění a těžký otok mozku. Starší syn přežil, ale utrpěl vážná zranění. Následky si ponese celý život.

Řidička a její sestra vyvázly z nehody bez vážných zranění. To se ale nedá říct o psychice – zdrcená obžalovaná nevypovídala, jen řekla, že „celé věci moc lituje a že už si svůj trest de facto odpykává.“