Stočení tachometru přišlo Josefa Píše na osm měsíců ve vězení s podmíněným odkladem na dva roky, 60 tisíc peněžitého trestu a dalších 80 tisíc by má uhradit poškozené společnosti.

Tato částka totiž přestavuje snížení předpokládané hodnoty vozidla v důsledku neoprávněného zásahu a manipulace. Pro stočení tachometru je totiž nutný zásah do řídící jednotky. „Takový zásah je neodstranitelná závada, která snižuje hodnotu,“ zmínil soudce Jan Švígler v rámci zdůvodnění rozsudku.

Takového zásahu se dle obžaloby Josef Píš dopustil na firemním vozidle značky Seat, které měl v užívání od začátku června 2016 do 8. 12. 2017. Nesměl však překročit stanovený limit najetých kilometrů, který byl 59 tisíc. V době převzetí mělo vozidlo najeto 24 780 kilometrů, reálně obžalovaný najel 72 249.

Vysokého počtu ujetých kilometrů si již v létě roku 2017 jiná zaměstnankyně, která byla požádána o vyčištění interiéru dotčeného vozidla. Při tom si právě na tachometru všimla, že je ujeto přes 70 tisíc kilometrů.

O stočení tachometru o nejméně 12 350 kilometrů svědčily i zakázkové listy, které se vykazují například při servisní kontrole. Tu prováděl zaměstnanec ze stejné firmě v Domažlicích jako obžalovaný.

„Na vozidle jsem prováděl servis při 60 tisících kilometrech. Bylo to někdy kolem prosince 2017. Dle zakázkového listu by mělo být dohledatelné, kdy přesně se servis prováděl, přičemž stav tachometru se tam zapisuje ručně,“ řekl svědek.

V době, kdy Píš auto odevzdával, tedy 8. 12. 2017, mělo najeto 59 890 kilometrů. „Tento údaj nemohl obstát v konfrontaci s důkazy – svědectví jedné zaměstnankyně, diagnostikou provedenou 1. října 2017, která jasně prokázala, že vůz měl najeto přes 72 tisíc kilometrů. Dále zakázkové listy a záznamy z kamer, které prokázaly, že s vozem se od pravidelného servisu při 60 tisících kilometrech, který se prováděl 3. 11., pravidelně jezdilo až do 8. 12.,“ popsal soudce Švígler.

Právě probíhá úklid na zámku v Horšovském Týně.
Na zámku v Horšovském Týně se ani v zimě nezahálí