Půl roku nato zemřel na těžké poranění mozku. Oběma ženám, které selhaly při dozoru nad dětmi, soudci s konečnou platností potvrdili podmíněné tresty, které jim letos na jaře vyměřil Okresní soud v Domažlicích.

Doležalová dostala čtrnáctiměsíční trest se zkušební lhůtou na 2,5 roku, Ziková trest třináct měsíců s dvouletou zkušební lhůtou. Ženám původně hrozilo až šest let vězení. Rozhodnutí je již pravomocné.

„Jedná se o velice tragický případ, u něhož není otázka trestu tak podstatná jako otázka vyslovení viny. A ta byla jasně vyřčena. Obě se budou až do konce života potýkat s tím, že jejich vinou zemřel žák," vysvětlila předsedkyně odvolacího senátu krajského soudu Alice Bártová.

Soud vyšší instance se věcí zabýval proto, že se obě učitelky proti rozhodnutí domažlického soudu odvolaly. Stejně tak i státní zástupkyně, která volala po přísnějším trestu.

Podle plzeňských soudců však bylo rozhodnutí domažlického soudu správné. „Odůvodnění rozsudku je velice podrobné a my k tomu již nemáme co dodat. Námitky obžalovaných nejsou důvodné," doplnila Bártová.

Doleželová se totiž snažila svalit vinu na provozovatele areálu přírodního koupaliště. Podle ní zanedbal bezpečnostní podmínky. Ziková zase namítala, že molo prohlédla a žákům z něj skákat zakázala, proto odpovědnost nenese. Tvrdila též, že topící se žák zaplaval pod molo úmyslně.

Soudní znalec skutečně řekl, že provozovatel pochybil, neboť areál nesplňoval bezpečnostní standardy, ovšem učitelky tam s dětmi byly již třetí den a prostředí znaly.

Obě podle soudu selhaly jako dozor. „I kdyby skákání do vody zakázaly, tak zákaz nebyl dodržen," podotla Bártová. Doležalová, která měla na starost skupinku, v níž byl i Petr, vůbec nevěděla, že se někdo topí. „Musely ji na to upozornit děti a kvůli tomu došlo k prodlení. V případě topení jde přitom o vteřiny a zde došlo k nevratnému poškození mozku," řekla Bártová.

Doležalová odešla do důchodu, Ziková podle našich informací stále učí. Obě před soudem řekly, že všeho litují.