Vše se stalo 9. září 2019 v mezinárodním expresu směřujícím z Mnichova přes Domažlice na Plzeň a Prahu. Petr Dufek seděl se svými zavazadly v otevřeném prostoru vlaku. Vlak se nacházel někde mezi Domažlicemi a Staňkovem, když celní správa se psem započala náhodou kontrolu. „Kontrolovali jsme celý vlak. Takové kontroly děláme jednou či dvakrát měsíčně,“ řekl svědek Jiří P., pracující jako psovod s tím, že pes začal reagovat právě u zavazadel Petra Dufka. „V příruční tašce jsme našli pervitin, metanfetamin a marihuanu. Sám obžalovaný nám potvrdil, že se o tyto drogy jedná,“ pokračoval svědek. V plastovém kufru pak správa našla další dózu, ve které se ukrývala další dávka marihuany, zelenou krabičku s kofeinovými tabletami, spoustu malých plastových sáčků, injekční stříkačky, malé digitální váhy a další pervitin a kokain.

Ačkoli při dopadení kontrolory spolupracoval a ke všemu se spontánně doznal, nedalo se totéž říct u soudu. Zde se totiž před soudcem vzdal práva vypovídat.

Petr Dufek měl ve vlaku kromě drog i větší množství peněz. Konkrétně s sebou vezl přes 5 tisíc korun a kolem 4 tisíc euro. „K tomu řekl, že si jede koupit auto,“ dodal Jiří P.

Petr Dufek ale není na poli přechovávání omamných a návykových látek žádným nováčkem. V minulosti byl v souvislosti s drogami už třikrát trestaný. „První záznam je pokuta 5 tisíc korun za přechovávání malého množství marihuany. Další se týká ohrožení pod vlivem návykové látky,“ zmínil soudce Jan Švígler. Dufek totiž pod vlivem pervitinu usedl 10. srpna 2017 za volant, což později ještě jednou zopakoval, ačkoli měl soudem zakázáno automobil řídit. Zaplatil 20 tisíc korun pokuty, odpracoval si 300 hodin veřejně prospěšných prací. Soud mu přesto dal ještě šanci a prodloužil mu 5. dubna 2019 podmínku. Nic však obžalovanému nebránilo překročit zákon znovu a vzhledem k množství drog a plastových sáčků, které se u něj při kontrole ve vlaku našli, byla jedna z variant, že drogy jen nepřechovává, ale že je i distribuuje. „Distribuce drog ale prokázána nebyla,“ zmínil státní zástupce ve své závěrečné řeči, v níž zároveň navrhl i roční nepodmíněný trest.

„Kdyby teď soud uložil jiný než nepodmíněný trest, bylo by to neakceptovatelné, nespravedlivé a nevýchovné,“ vysvětlil soudce Švígler. „Předchozí alternativní tresty se i po jejich výkonu minuly účinkem,“ pokračoval s tím, že kromě odnětí svobody dojde k propadnutí věcí, konkrétně drog a digitálních vah.

Vůči rozsudku se ale Petr Dufek odvolal.