Na zábavě 23. února tohoto roku bylo tehdy kolem třiceti návštěvníků. Podle obžaloby měl jednoho z nich polít pivem, následně rozbít půllitr o zem, vykřikovat nadávky ‚vy k***y a m***y, vyhrožovat, že všechny vymlátí a několik lidí napadnout. Dále se ze zábavy vrátil domů pro boxer, s nímž mlátil na okno hospody. Nakonec opilý nasedl do Hondy, načež naboural do jiného vozu Ford Mondeo.

Ilustrační foto.
Hledaného muže našli policisté v Meclově

Obžalovaný ale vidí celou záležitost jinak. „Vše bylo vykonstruované. Lynčovali mne jen proto, že jsem jednoho pána polil pivem. Napaden jsem byl já. Vrhli se na mě tři lidé už u výčepu a vytlačili mě z hospody,“ popsal před soudem Schober. Že by někoho napadl či strčil popřel. Ze vše prý může starosta obce, který ostatní instruoval.

S mužem, kterého Adam Schober (na snímku) polil, si vše vyříkal. Potvrdil to i svědek Josef Š. „Po zhruba týdnu se mi přišel omluvit,“ řekl a vysvětlil, jak k incidentu došlo. „Na zábavě si vedle mě sedl, vzal do rukou pivo a chrstl ho na mě. Zeptal jsem se ho, co blbne. Poté vzal půllitr rozbil o zem. „Pak ho někdo vyvedl ven. V hospodě nikoho nepraštil,“ dodal svědek.

NA ZAČÁTKU BYL 'V POHO'

Vše ale začalo nevinně. Adam se na zábavě zpočátku podle výpovědí svědků choval normálně a nic nenasvědčovalo tomu, co následovalo zhruba o hodinu později.

„Byl v pohodě, pak si dal pár štamprlí a najednou začal vykřikovat různé nadávky. S boxerem na ruce vyhrožoval. Mně a mému manželovi řekl, že nám neublíží, ale ostatním ano,“ zmínila svědkyně Kateřina F.

Výtržnosti se posléze přesunuli ven, kdy měl udeřit jednoho z návštěvníků zábavy a muže zajišťující hudební produkci. „Napadl mě. Neznal jsem ho, nic mi neřekl a dostal jsem pěstí na tvář. Upadl jsem dovnitř do chodby a měl jsem roztržený ret,“ popsal svědek. Druhého muže udeřil na levé ucho.

Zvíře vylezlo na lampu. Dolů mu pomáhali hasiči.
FOTO, VIDEO: Zachránili mývala

„Nikdy před tím jsem s ním konflikt neměl,“ dodal Miroslav P.

Všichni do jednoho se nicméně shodují, že se zprvu choval normálně. Přesto si Schober stojí za tím, že na vině je starosta.

„Už rok a půl s ním mám konflikt. Za dobu jeho starostování v obci vše upadá a když mu to řeknu, vysmívá se mi a argumentuje, že nejsem k tomuto okresu nijak vázaný, když tam mám jen chatu. Vysmíval se mi i na úřadu,“ vypověděl Schober.

Podle starosty Bukovce Vlastimila Juny to ale není pravda.

„Za celou dobu mého úřadování za mnou ani jednou nepřišel. Nikdy jsem se mu nevysmíval, ba naopak. Snažil jsem se ho uklidnit. Myslím, že měl problém s každým,“ řekl soudu starosta.

Nevyzpytatelné a agresivní chování tak nebylo pro nikoho kdovíjakým překvapením. Podle jedné výpovědi se údajně vždy choval jako blázen a není ani tajemstvím, že už v minulosti někoho napadl, což podporuje i tvrzení starosty Juny:

„Choval se neurvale i vůči mne. Obec musela v minulosti řešit několik přestupkových řízení.“

AGRESIVNĚ SE CHOVAL I K POLICII

Rozčílení a nevhodné chování předvedl Adam Schober policii i soudu. Většinu hlavního líčení se choval nevhodně a nedodržoval pravidla jednání ani po několikanásobném napomenutí ze strany soudce Jana Švíglera. Toho ostatně taktéž nařkl ze zainteresovanosti a celý soud nazval divadlem a fraškou.

Chování, které se vymykalo normálu, ukázal i v cele po zadržení 23. února. „Po zadržení jsem se choval slušně, ale hrubě jsem se k nim choval až poté, kdy mě nechali tři hodiny stát bosého v cele, posmívali se mi a dělali ze mě debílka. Vyprovokovali mě,“ řekl soudu Schober.

Případ je zatím odročen na listopad, kdy soud vyslechne ještě další svědky události.

Tříletý Honzík z Horšovského Týna.
Honzík musí odmala žít se stomií