Kdo letos v květnu poškodil a prohledával hrobky na Domažlickém hřbitově, ještě není známo. Domažličtí kriminalisté ale už znají rozsah škod, které vykradači hrobů – lidské hyeny, nadělali.

Ve středu otevřeli všech sedm hrobek, na nichž byly patrné stopy po páčidlech, které pachatelé použili na odsunutí desek. Pachatelé rabovali pouze ve starých a honosných hrobkách z let 1890 až 1930. Zřejmě předpokládali, že mezi ostatky dříve pohřbených lidí nějaké cennosti najdou.

„Po nálezu první poškozené hrobky kriminalisté zkontrolovali všechny hrobky na hřbitově. Ukázalo se, že bylo manipulováno ještě z dalšími sedmi. Všech sedm hrobek otevřeli a zjistili, že v každé z nich byly poškozené i rakve, do nichž pachatelé vyřízli otvory," uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Kriminalisté se pokusili kontaktovat všechny majitele poškozených hrobek, aby potvrdili, zda nedali pozůstalým do rakve nějaké cennosti.

„Podařilo se kontaktovat jen dva majitele, ale ti bohužel s jistotou nemohli nic potvrdit," pokračuje Brožová. Že s rodinnou hrobkou není vše v pořádku, si jako první všimla žena, která přijela po půlroce uctít památku zesnulých příbuzných na domažlický hřbitov.

„Všimla si, že deska nesedí a že s ní zřejmě někdo manipuloval. Posvítili jsme dovnitř hrobky a zjistili, že tam jsou poškozené rakve," řekl šéf Domažlických technických služeb Jaroslav Zavadil s tím, že za patnáct let se něco podobného na domažlickém hřbitově nestalo.

Správce hřbitova Leoš Čapský je přesvědčen, že pachatelů muselo být více, k čemuž se přiklání i policie. „Tohle nemohl udělat jeden člověk. Jedna deska váží 1,5 tuny a jsou na nich patrné stopy od pajcru. Nebojím se říci, že museli být alespoň tři. Dva nadzvedli desku a třetí svítil dovnitř," řekl Čapský.

Pachatelé museli rabovat hrobky zřejmě v noci a s největší pravděpodobností vnikli na hřbitov přes zeď.
V případě dopadení a odsouzení mohou skončit ve vězení na dva roky.