Třiatřicetiletý Pavel Horváth z Horšovského Týna si za nekalé praktiky ohledně svého podnikání vyslechl trest.

Okresní soud v Domažlicích ho za zpronevěru a zkreslování údajů o hospodaření potrestal podmíněným trestem v trvání 46 měsíců. Pavel Horváth podle obžaloby inkasoval hotovost na stavbu rodinných domků, kterou ale nevykonal, a peníze použil pro svoji potřebu.
Důvěřivé stavebníky tak připravil o téměř šest set tisíc korun.

V tomto duchu podnikal od roku  2010. Jednoho ze stavebníků připravil o 70 tisíc, které inkasoval na fasádu domu, tu však majitel nemovitosti dodnes nemá. Horváth se u soudu bránil, že tohoto stavebníka nijak nepodvedl.

„Uzavřeli jsme spolu smlouvu o dílo. Pán ale chtěl různé změny.  Ty jsem  provedl a chtěl jsem za ně 26 tisíc korun. Fakturu, kterou jsem odeslal, jsem nedostal proplacenou. V tomto bodě obžaloby se cítím nevinný,“ řekl Horváth.

Poškozený stavebník ale  tvrdil, že od Horvátha žádnou fakturu s touto částkou neobdržel. Jak to  skutečně bylo, nejde prokázat, protože Horváth nevedl řádné účetnictví od roku 2011.

O více než 600 tisíc připravil další manžele, kterým stavěl dům. Za peníze, které inkasoval na nákup materiálu a  práci, uhradil své dřívější pohledávky.

K dobru mu lze připsat to, že  poškozeným manželům vyhověl. Nechtějí totiž vrátit peníze, ale dokončit podle smlouvy stavbu. Na tom začal už Horváth pracovat a do dnešního dne ukrojil ze šestisettisícového dluhu 100 tisíc.

Dalším bodem obžaloby bylo zkreslování údajů o hospodaření. I tady měl Horváth velké mezery. Od roku 2011 nevedl řádné účetnictví, neposílal faktury a nepodával daňové přiznání. I v tomto směru se škoda vyšplhala na několik set tisíc korun.

Horváth byl za své jednání ohrožen trestem odnětí svobody až na osm let. Soud však rozhodl o trestu na samé spodní hranici proto, aby mohl Horváth škodu, kterou stavebníkům způsobil, odpracovat. Rozsudek je pravomocný, jen ohledně Horváthovy viny. Co se týká  škody a její úhrady nikoli, neboť státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.