„Ani dva dny nevydržela na hrobě mého otce stromková azalka. Velice mě to ranilo, neboť jsme ji koupili k prvnímu výročí jeho úmrtí. Dodnes jeho skon těžce nesu a ještě musím čelit takové neúctě," říká paní Blanka ze Kdyně a pokračuje: „Když měl  tatínek výročí narození, koupili jsme solární lampičku a zapíchli ji do květináče na jeho hrobě. Bohužel i tu nám do dvou dnů někdo ukradl. Nejsem jediná, kdo musí trpět na kdyňském hřbitově takový hyenismus."

Podle jejích slov si na podobné krádeže stěžuje stále více lidí.

„Ztrácejí se vázy i květiny. Nechtějte vědět, jakou cedulku jsem nalepila na květináč s letošní první živou květinou, i když to byl jen petrklíč. Bohužel lampičku  jsem takovou cedulkou neopatřila. Člověka, který dokáže okrádat mrtvé, by to zřejmě nezastavilo," dodává paní Blanka.

Kdyňští zastupitelé o tomto problému ví, ale zatím netuší, jak krádežím zabránit.
„Těžko se mi o tom mluví. Je to hyenismus,  ale bohužel nevím, co s tím. Podle mého se na hřbitově krade hlavně ve dne, takže jeho uzamčení není možné. Pokud bychom tam nasadili hlídače, nestačí tak rozsáhlé místo ohlídat. Zloděj se v takové případě musí chytit přímo při krádeži. Snad by to vyřešily kamery. Ani ty však nezaberou celý prostor. Hřbitovní zloději jsou lidé bez morálky a většinou je nezastaví vůbec nic. Příkladem může být loňský případ, kdy během bohoslužby klidně vykradli auta zaparkovaná před kostelem," řekl kdyňský starosta Jan Löffelmann.

Ani policie není v těchto případech moc úspěšná. Bohužel lidé krádeže na hřbitovech ani  nenahlásí.
„Kdyňští policisté dosud nepřijali žádné oznámení o krádeži na hřbitově. V rámci své služby hřbitov a parkoviště kontrolují. Ačkoliv není snadné takového zloděje vypátrat, začátkem června se podařilo dopadnout pachatele, který na hřbitově v Horšovském Týně vypáčil skříňku, odkud odcizil kovovou schránku na urnu a ještě poškodil keramickou destičku s fotografií zesnulého," uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.