Nedávné požáry stromů v Horšovském Týně je těžké považovat za náhodu. Během srpna a září došlo k celkem čtyřem případům, kdy byly zapáleny dutiny stromů. Tři zářijové požáry vznikly v rozmezí několika dní, v zámeckém parku hořelo dokonce dvakrát během jednoho dne.

„Dělají to místní děti, kdo jiný," myslí si horšovskotýnský občan, který si nepřeje být jmenován. „Všichni ví, jaký bordel v parku dělají, a tohle je jenom jejich další koníček. Policisté nedělají nic. Měli by si na ně už konečně exemplárně došlápnout," dodává.

Největší škodu napáchal požár, jehož předběžnou příčinou byla podle vyšetřovatele hasičského záchranného sboru 'dětská hra se svíčkami' –  před Vdovským domem v zámeckém parku vyhořela dutina památného, 300 let starého chráněného javoru.

V ten samý zářijový den vyhořel také strom u zámeckých rybníků, který zažil stejný druh požáru dutiny před rokem, o několik dní později zasahovali hasiči u stromu nedaleko kina. V srpnu hořel další strom v zámeckém parku.

„Požáry zatím řešíme pouze jako přestupky," uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. „Není vyloučeno úmyslné zapálení stromů, ale zatím čekáme na odborné vyjádření hasičů. Podle toho pak rozhodneme, zda nebude konání překvalifikování jako trestný čin," dodala.

„Zatím nemáme nic. Je to vandalismus a vypadá to jako práce dětí, ale nikoho jsme při činu nechytili," řekl starosta města Josef Holeček. „Věřím, že se stromy vzpamatují, ale je zarážející, že děti vůbec napadá něco takového dělat. Kde je osvěta na školách a nějaká úcta k přírodě?" dodal s tím, že vedení města spolu s policií již podniklo jistá opatření, která však nebude ze zřejmých důvodů prozrazovat. „Máme ale určité indicie, a až někoho dopadneme, bude se ten dotyčný hodně divit," zakončil starosta.