„Příslušníci odboru pátrání Celního ředitelství Plzeň provedli v sobotu 26. září odpoledne domovní prohlídku rodinného domu v Postřekově. V nemovitosti našli výrobnu nelegálních hudebních a filmových nosičů,“ uvedla Deníku mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Podle jejích slov celníci při domovní prohlídce zajistili 3 953 ks CD se zvukovým a zvukově obrazovým záznamem, 6 600 ks CD a DVD připravených k vypálení, dále 772 ks bookletů a 2 800 obalů na CD.

„Bylo zajištěno také zařízení na výrobu napodobenin. V domě se našlo sedm vypalovacích věží s počtem 75 kusů vypalovacích mechanik, 11 kusů samostatných vypalovacích mechanik, kromě toho i šest multifunkčních zařízení obsahujících tiskárnu, scanner a kopírku na výrobu bookletů a ještě dva počítače,“ upřesnila Blahutová s tím, že celková cena zajištěného zboží a materiálu je vyčíslena na tři miliony korun.

Skupina osob vietnamské národnosti, která s vědomím majitelky dům užívala, je podezřelá ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. "Trestní odpovědnost jednotlivých osob se nyní šetří," připojila Blahutová, ale neupřesnila místo nálezu.

Jakou "odměnu" mohou výrobci falzifikátů čekat?

"Podle paragrafu 12, odstavce 1 Trestního zákona hrozí nelegálním výrobcům trest odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest," odpověděla Blahutová.

O ´zátahu´ celníků, ani o nelegální výrobně Vietnamců nic nevěděl postřekovský starosta František Friš.

„Byl jsem teď několik dnů mimo Postřekov, takže nemám zprávy o tom, že tady akce celníků proběhla,“ řekl Deníku Friš.