„Pistoli jsem viděl pár sekund, pak už jenom záblesk a ozvala se hrozná rána. Necítil jsem bolest. Pak mi kamarádi řekli, že mám něco na krku a na zádech,“ vzpomínal v pondělí u Krajského soudu v Plzni šestadvacetiletý Jaromír D. na letošní 24. květen. Toho večera jej v Horomyslicích (část obce Dýšina) sedícího v autě na místě spolujezdce postřelil šestapadesátiletý praktický lékař z Karlových Varů Michal Petras. Za pokus vraždy nyní stanul před soudem. Hrozí mu až patnáct let vězení.

Slunného počasí, které ten den panovalo, využila parta mladých lidí včetně Jaromíra D. a vyrazila na koupaliště do nedaleké Nové Huti. „Když jsme šli zpátky, zavolal jsem bráchovi, jestli by pro nás nepřijel,“ popisoval mladík soudci. Parta, která se přes Horomyslice vracela, se z bratrem postřeleného muže setkala právě u domu doktora Petrase. „Byla to náhoda, že jsme se s ním potkali právě tam,“ doplnil mladík.

Vyzval je, ať odjedou

Skupina šesti mladých lidí tam potom řešila, jak pojedou. Řidič totiž odmítal vézt šest lidí v autě. Podle Jaromíra D. to byl jediný důvod, proč se u chalupy zdrželi. Petras to ale vidí jinak. Partička mu prý autem najela do okrasných keřů. „Seděli jsme se ženou vzadu za domem. Najednou jsem slyšel, jak vepředu bouchly dveře od auta a jak se tam někdo dohaduje,“ vysvětloval soudu Petras, který se šel podívat, co se děje. Když prý viděl, že auto vjelo do jeho okrasných keřů, rozčílil se. Mladé lidi prý vyzval, ať odjedou. Ti jej ale nevnímali, proto šel dovnitř pro pistoli.

„Byl jsem naštvaný. Starám se tam o to třicet let. Chtěl jsem je přinutit, aby odjeli. Špatně jsem ale zhodnotil situaci,“ roztřásl se před soudem lékař. „Chtěl jsem jim ukázat, že mám zbraň, namířil jsem ji proto do okénka vozu. Pak jsem ucuknul a vyšel výstřel. Já jsem se strašně lekl. Doufal jsem, že se nikomu nic nestalo. Pak jsem si uvědomil, co jsem udělal, a šel jsem říct ženě, že jsem vystřelil do auta, kde seděli lidé,“ kal se u soudu praktik. Toho pak po několika minutách zadrželo ozbrojené komando. „Nevím, proč se to stalo, udělal jsem to v nějakém afektu,“ pronesl obžalovaný.

Střela minula životně důležité orgány

Ve stejný okamžik zdravotníci zachraňovali šestadvacetiletého mladíka. „Poškozený měl průstřel hrudníku se vstřelovým otvorem vpravo u klíční kosti a výstřelovým otvorem vlevo na zádech nad lopatkou. V průběhu střelného kanálu došlo k nalomení příčného a trnového výběžku prvního hrudního obratle, zlomení prvního žebra vpravo a pohmoždění horní části pravé plíce,“ uvedla státní zástupkyně Václava Brýdová. Střela naštěstí prošla těsně vedle životně důležitých orgánů.

„Vyhrožovali mi.“

Petras si pořídil zbraň kolem roku 1993. „Pracoval jsem jako lékař na správě sociálního zabezpečení. Mně i mé ženě bylo vyhrožováno. Někdo nám poničil auto, bylo toho více,“ objasňoval lékař důvody, které jej vedly k pořízení zbraní. Na chalupu do Horomyslic si revolvery vozil s sebou. Přiznal se, že tam s nimi několikrát postrašil různé lidi, kteří mu poničili majetek. Partu mladých lidí chtěl 24. května taky jen ´postrašit´, to se ale zvrtlo. Zbraň, která nemá ani pojistku, totiž byla nabitá. „Nevěděl jsem to,“ řekl roztřeseným hlasem Petras.

Postřelený muž odmítl, že by se parta lidí před domem doktora Petrase chovala nějak nepřístojně či dokonce najela autem do okrasných keřů. Svou roli možná sehrál i alkohol. Mladí lidé se na koupališti posilnili několika pivy a panáky. Tři piva a dva fernety zase vypil lékař. Ten se kromě toho přiznal, že procházel složitým životním obdobím, kdy opustil své zaměstnání posudkového lékaře a nebyl na tom zrovna nejlépe.

Problém se zbraní navíc neměl poprvé. Před dvěma lety se totiž prázdným revolverem pochlubil v jednom podniku, kde jej položil na bar. Policie to vyřešili pokutou za přestupek.

Žádá odpuštění

Doktor Petras byl krátce po činu vzat do vazby, odkud Jaromírovi D. poslal omluvný dopis. „Věřím tomu, že je mu to líto,“ okomentoval to mladý muž. „Byl bych moc rád, kdybyste mi to mohl odpustit,“ lamentoval směrem k němu lékař. Soud pokračuje v dalších dnech. Příští týden by mohl padnout rozsudek.

Odkaz na starší článek najdete ZDE.