Může za to účtenka za dva nápoje a následný konflikt s kontrolory z Finančního úřadu, kteří přišli 4. srpna 2017 na kontrolu EET.

Po kontrole měl totiž obviněný úředníkům nadávat do komunistických s***í, estebáků a vyhrožoval jim podřezáním a zastřelením pistolí.

Podle výpovědí svědků kopal do nábytku, bouchal pěstí do stolu a uzavřel restauraci, kde kontroloři sepisovali protokol.

„Měla jsem strach. Kontroly provádím už šest let a ještě jsem nic takového nezažila,“ řekla svědkyně Renata Ř.

Podobně hovořil i druhý svědek Vladimír V.: „Za dvacet pět let u státní správy jsem se s agresí v takové podobě nesetkal.“

Sivák však tvrdí, že výhrůžky nepoužíval a do ničeho nemlátil.

„Pistoli jsem nikdy nenosil a tímto způsobem jsem nikdy nikomu nevyhrožoval,“ tvrdí Sivák.

To podporuje i výpověď svědkyně Kateřiny S. „Rozhodně do ničeho nekopal, nemlátil a nikdy jsem ho nezažila nadávat nebo vyhrožovat tímto způsobem. Kdybych něco takového slyšela, byla bych samozřejmě v šoku,“ řekla Kateřina S.

Svědkyně se zároveň snažila kontrolory a diskuzi uklidnit. „Pokusila jsem se situaci zmírnit. Kontroloři se chovali dost nadřazeně,“ pokračovala svědkyně. Většinu času, při němž se sepisoval protokol ale strávila v kuchyni, kde ten den vypomáhala.

O nadřazenosti a arogantním chování kontrolorů z Finančního úřadu v Domažlicích hovořil i Miloš Sivák: „Jejich nadřazené chování mi velmi vadilo. Cítil jsem obrovskou nespravedlnost.“

Spor vznikl kvůli tomu, že nebyla okamžitě vydána účtenka za dva nápoje. „Došla mi v tu chvíli páska. Účtenku jsem vydal později, poté co jsem si vyměnil pásku,“ vysvětlil Sivák.

Podle kontrolorů už ale bylo pozdě, jelikož nesouhlasil čas na účtence s časem úhrady. To Sivák vnímal jako provokaci a zároveň jako obrovskou nespravedlnost. Nic z toho však ale není jádrem sporu.

„Věc je kuriózní v tom, že předmět vydání či nevydání účtenky, porušení nebo neporušení zákona o EET jde více méně mimo trestní soud. Řeší se následné chování a situace, která po kontrole nastala,“ upozornil soudce Jan Švígler.

K případu a údajnému arogantnímu chování kontrolorů se pro Deník vyjádřil i Finanční úřad Plzeňského kraje (FÚPK).

„Při daňových kontrolách nebo jiných řízeních bývá zaznamenána v některých případech napjatější situace. Pracovníci Finanční správy se musí ze zákona chovat zdvořile a nestranně,“ uvedla mluvčí FÚPK Michaela Hošťálková. Při napadení zaměstnanců záleží podle ní vždy na jejich vlastním posouzení, pokud nedojde k újmě na zdraví či majetku, zda se výhrůžkami cítí ohroženi natolik, že se rozhodnou řešit situaci podáním trestního oznámení či nikoliv.

V tomto případě měli zaměstnanci strach. „Cítili se ohrožení na životě. Podle jejich vyjádření byli navíc obžalovaným uzavřeni v provozovně,“ dodala Hošťálková.

Případy tohoto druhu se naštěstí nevyskytují často. Od roku 2017 do současnosti jsou v rámci FÚPK evidovány tři žádosti zaměstnanců o poskytnutí právní pomoci zaměstnavatele v souvislosti s verbálním napadením ve službě. „Jednou se to stalo písemně, jednou telefonicky a jednou při daňové kontrole v provozovně. Verbální napadení bývá častější. V tomto případě přesáhlo únosnou mez,“ konstatovala Hošťálková.

Případ Miloše Siváka zatím k rozsudku nedošel. „Případ je odročen na 2. září tohoto roku,“ dodal soudce Jan Švígler.

V případě shledání viny hrozí obžalovanému až tři roky odnětí svobody.