„Přál bych si, abych tu u soudu byl dnes naposledy," řekl Deníku bývalý řidič autobusu ČSAD, 63letý Josef Císler. Bývalý proto, neboť po události ze 6. září 2011, která mu radikálně změnila život a senát Okresního soudu v Domažlicích ji řeší jako zločin těžké ublížení na zdraví a přečin výtržnictví, už nikdy nebude mít možnost usednout za volant autobusu.

Co se stalo

Obžaloba v tomto případě viní 36letého René Chalupníka, že v uvedený den v čase mezi 14.00 a 14.15 hod. udeřil na domažlickém autobusovém nádraží nejméně jedenkrát pěstí pravé ruky řidiče Císlera do obličeje. Stalo se tak za autobusem, bez očitých svědků.

Řidič upadl na zem, přičemž obžalovaný měl odcházet, avšak poté se vrátil a mrštil o zem mobilem, který předtím řidiči vypadl. Napadený skončil na týdny upoután na lůžko nejprve v plzeňské, posléze v Domažlické nemocnici. Jeho stav byl vážný.

Napadený má dosud zdravotní problémy

Znalec prof. Pavel Těšínský 19. dubna při zahajovacím líčení zrekapituloval zranění Císlera:

„Tržná rána pod levým okem, podle rentgenu hlavy v obličeji víceúlomková zlomenina, krev v nosní dutině, hematom, vzduch v podkoží. Nebyly fixované oční vazy, což se projevuje dvojitým viděním – diplopií. Posuny v očnici byly zapříčiněné zlomeninami. Tím je jeho další život ovlivněn."

Císler však dosud trpí následky zmlácení. Má problémy s rovnováhou, zejména při chůzi po schodech, život mu znepříjemňuje dvojité vidění, které potvrdil i nález primářky očního oddělení Klatovské nemocnice z 22. května.

„Objektivní nález je normální, ale naklání hlavu k pravé straně, což je kompenzační poloha hlavy, neboť oko je vychýleno lehce dolů," poznamenal k nejnovějšímu lékařské zprávě znalec prof. Těšínský a dodal, že diplopie ve všech směrech přetrvává.

Proč podle útočníka došlo k napadení

Podle obžalovaného Chalupníka bylo napadení řidiče Císlera důsledkem toho, že mu na silnici z Horšovského Týna do Domažlic přes Háje znemožnil předjíždění. Cítil se být v té chvíli ohrožen. Netušil, že je tam předjíždění zakázáno a dodatkovou tabulku pod zákazovou značkou si prý vyložil jako ´zákaz předjíždění traktorů´.

Obžalovaný René Chalupník. Může skončit za mřížemi na celé desetiletí.

Foto: Obžalovaný René Chalupník s e svým obhájcem před zahajovajím líčením. Může skončit za mřížemi na celé desetiletí. 

Včera měla být vyslechnuta další svědkyně události. Avšak ani přes snahu předsedy senátu kontaktovat ji prostřednictvím policie se ji nepodařilo předvést.

Zato u soudu vypovídal svědek Libor H., který se přihlásil policii, že měl v minulosti s řidičem Císlerem podobnou zkušenost.

Na dotaz soudu uvedl, že se s ani jedním z účastníků řízení nezná. Se svědectvím se přihlásil policii poté, co se o všem dozvěděl z denního tisku.

Svědek tvrdil, že i jemu Císler bránil v předjíždění

„Jel jsem před třemi až čtyřmi lety v podvečer z Plzně, kde mám firmu a kam dojíždím dvakrát až čtyřikrát týdně. Jel jsem kousek za autobusem, počkal si na rovinku u Třebnic a pokoušel se ho předjet. Vědomě jsem porušil dopravní předpisy, ale mám auto o výkonu 136 koní, předjet jsem chtěl, ale tak, abych nikoho neomezil ani neohrozil," uvedl svědek s tím, že když ´dal blinkr´, mohl ho řidič autobusu vidět.

„Došlo k tomu, že autobusák stočil volant na druhou stranu a pasoval se do role samosoudce, předjet mne opakovaně nenechal. Měl jsem pocit, že mne ohrozil na zdraví a na životě," doplnil svědek s tím, že až na začátku Domažlic, na zastávce ČSAD u jatek zjistil, kdo vlastně za volantem autobusu sedí.

„Je to okresní silnice, kde jsou úseky, kde se dá předjíždět. Pravděpodobně kvůli nehodám nezkušených řidičů tam policie alibisticky přikročila k zákazu předjíždění," popsal cestu přes Háje svědek.

Na otázku, zda byl trestán za dopravní přestupky, Libor H. odpověděl, že před 30–35 lety.

„Výpis z evidenční karty řidiče uvádí u svědka dva přestupky. V květnu 2008 neměl zapnuté předepsané osvětlení, v dubnu 2010 mu bylo v místech, kde je povolena devadesátikilo­metrová rychlost, naměřeno 123 km v hodině," zaznělo u soudu v dalším průběhu jednání.

U soudu se sám přihlásil další svědek

Soud si vyslechl v jeho podání diametrálně odlišný popis způsobu jízdy řidiče autobusu.

„Neznám řidiče ani obžalovaného. Od roku 2006, co mi zemřela manželka, jsem se přestěhoval a dojížděl až do loňska do Plzně pravidelně z Holýšova autobusem. Řidič je naprostý profesionál, nikde nepospíchal, jezdil plynule, předvídal, dával lidem přednost na přechodech, i když nemusel. O všem jsem se dozvěděl z novin a když zaznělo, že má být jeho jednání ´honestováno´, rozhodl jsem se vypovídat," prohlásil mimo jiné svědek Jaroslav M. s tím, že telefonoval do televize, která zprávu odvysílala, a dozvěděl se termín dalšího líčení: „Mé morální zásady mi řekly, abych vypovídal."

Proč bylo opět odročeno

Obhajoba včera navrhla senátu doplnění týkající se aktuálního zdravotního stavu řidiče Císlera, aby bylo možné posoudit další vývoj.

„Líčení se odročuje na 31. července za účelem posouzení důkazních návrhů a předvolání svědkyně," zdůvodnil před přerušením líčení předseda senátu Milan Anderle.

Ve hře je opravdu hodně

Soud musí rozhodnout nejen o vině či nevině obžalovaného, ale potvrdí-li rozsudkem jeho vinu také o náhradě škod.

V případě poškozeného řidiče Josefa Císlera se jedná o úhradu regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních a peníze za zničený mobilní telefon, dále pak o požadované odškodnění nemajetkové újmy ve výši půl milionu korun.

ČSAD požaduje náhradu mzdy řidiče vyplacenou v době jeho pracovní neschopnosti a Všeobecná zdravotní pojišťovna znovu přepočítala náklady na léčení zbitého řidiče, přičemž dospěla k sumě ve výši 503 171,27 Kč.

Obžalovanému Chalupníkovi kromě toho hrozí za zločin těžké ublížení na zdraví a přečin výtržnictví roky vězení.

„Původní klasifikace případu byla přehodnocena z pokusu na dokončenou těžkou újmu na zdraví a výtržnictví, za což obžalovanému hrozí trest odnětí svobody na tři až deset roků," sdělil na dotaz Deníku ještě předtím, než se záležitost dostala k soudu, současný okresní státní zástupce Josef Vojta.

Jak dosavadní průběh soudu vnímá napadený

Řidič autobusu tak již po čtvrté po svém napadení bude muset stanout tváří v tvář muži, který mu výrazně změnil život. Poprvé tomu bylo před přestupkovou komisí a nyní dvakrát při soudním líčení.

„Myslel jsem si, že dnes bude konec, že už bude konečně klid. Mám zvláštní pocity, kolikrát mne až napadá, že hledají vinu u mě," reagoval po přerušení líčení na dotaz Deníku poškozený Císler.

O úvodním soudním líčení si můžete přečíst ZDE