Domažlický soud včera vynesl rozsudek nad Yvonou Zikovou (50) a Alenou Doležalovou (60), pražskými učitelkami, kterým se vloni v červnu v Lomečku u Starého Klíčova utopil žák.

Soud potrestal pouze Alenu Doležalovou, a to ročním vězením s dvouletým podmíněným odkladem.
S rozsudkem, který ještě není pravomocný, byla spokojená pouze Yvona Zíková, již soud zprostil obžaloby.

Její kolegyně se na místě odvolala proti vině i trestu. Také státní zástupkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou, neboť navrhovala vyšší trest, a to pro obě učitelky.
K tragédii došlo vloni 19. června. Dvanáctiletý chlapec se zde během školního výletu po skoku z mola začal topit. I když se ho podařilo vytáhnout a oživit, po téměř čtvrthodině ve vodě utrpěl vážné poškození mozku a po půl roce zemřel.

Právě Alena Doležalová dohlížela na skupinku pěti dětí, mezi nimiž byl chlapec, jenž se k mámě z výletu už nevrátil.
Doležalová však tvrdí, že na děti řádně dohlížela.

„Je mi velice líto, co se stalo. Děti jsem hlídala naplno. Stále si to přehrávám v hlavě. Kdybych věděla, že jsem měla zasáhnout jinak, nebo že jsem zapříčinila smrt dítěte, už bych tu nebyla. Nad vodou mě drží jen to, že jsem chybu neudělala," řekla.

Podle soudu to ale byla právě Doležalová, kdo selhal.
„S ohledem na charakter koupaliště s velkou hloubkou a fakt, že děti skákaly z mola, měla obžalovaná vykonávat dozor v nadstandardní podobě. Měla být první, kdo viděl, že se chlapec nevynořil. Upozornily ji na to však ostatní děti. Ačkoliv pak skočila do vody a chlapce hledala, jednala s prodlevou," pronesl soudce Jan Faschingbauer.

Soudce neuznal argumenty obhájců, kteří poukazovali na to, že Lomeček je prost zásadních bezpečnostních opatření.

Za usmrcení z nedbalosti byla učitelka ohrožena trestem od jednoho do šesti let vězení. Mírný trest jí soud uložil proto, že dosud žila spořádaným životem, podle hodnocení školy byla zodpovědnou učitelkou, rodině vyjádřila lítost nad tragédií, a ačkoliv s prodlevou, přesto se vrhla do vody s úmyslem chlapce vytáhnout a zachránit.