Stalo se tak dnes po šesté hodině ranní kousek od poběžovické policejní služebny při silnici na Hostouň.

„Hlídka v obci Poběžovice zadržela dodávku značky Peugeot Boxer, ve které cestovalo 26 běženců – 11 mužů, 5 žen a 10 dětí ve věku od půl roku do 15 let, s největší pravděpodobností afghánské národnosti," potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Řidiči utekli, z auta se ozýval pláč

Dodávka přijížděla do Poběžovic ve směru od Hostouně a její zastavení nebyla šťastná náhoda. Policisté věděli, že vozidlo se stejnou poznávací značkou bylo už dříve využito k nelegálnímu převedení osob přes hranice, a zároveň věděli, že se nachází na našem území.

„Policisté proto na dodávku čekali, a když se pak objevila na silnici, asi 50 metrů před dojezdem, dali světelnými signály řidiči pokyn k zastavení vozidla. Na to posádka reagovala prudkým zastavením a okamžitým útěkem z vozidla," popsala Rendlová.

„Policejní hlídka poté věnovala pozornost především uzavřenému nákladovému prostoru, ze kterého se ozýval dětský pláč a nářek. Prioritní bylo v danou chvíli neohrozit životy a zdraví převážených osob. Pátrání po uprchlých osobách bylo zahájeno bezprostředně po útěku," dodala.

Ačkoli policisté na dodávku čekali, převaděčům se podařilo zmizet a strážci zákona museli do pátrání nasadit i vrtulník, který kroužil nad celým Poběžovickem. V době uzávěrky dnešního vydání dosud nebyli dopadeni.

Policisté zajistili kriminalistické stopy v dodávce a běžence, kteří jsou údajně po zdravotní stránce v pořádku, začali zpovídat v poběžovické služebně, aby zjistili, zda se nejedná o žadatele o azyl v jiné zemi EU, jaký je jejich pobytový statut na území ČR a další okolnosti.

Policisté následně migranty odvedli do přistaveného autobusu, který je odvezl na cizineckou policii do Plzně k dalšímu prošetřování.

„Pak bude rozhodnuto o dalším postupu s tím, že tento proces bude trvat nejméně do večerních hodin," dodala včera policejní mluvčí.

Místní se obávají i pomáhají

Poběžovická seniorka paní Táňa, která bydlí nedaleko místa události, nakoupila pro uprchlíky tři balení piškotů, jogurty a mléko a poslala je na služebnu.

„Jsou tady od šesti hodin od rána, kdypak asi ty děti dostanou najíst? Já je lituju," řekla seniorka. „Mám ve Vyškově dva vnuky, kapitány u vojska. Už několikrát byli v Afghánistánu, takže z jejich vyprávění dobře vím, jak to v té zemi chodí. Nemají to lehké. Jídlo jsem jim nakoupila v obchodě, ale kdyby chtěli, tak ještě doma něco mám," poznamenala.

Další z přihlížejících vyjádřil naopak své obavy.

„Tak už jsou i tady v Poběžovicích. Je mi jich samozřejmě líto, ale hlavně ať se buď dostanou do Německa, nebo ať je policie pošle někam pryč. Já je tady prostě nechci. Možná to jsou slušný lidi, ale taky možná ne a sem prostě nepatří," řekl obyvatel Poběžovic, který si nepřál uvést jméno.

Převaděči z Tachovska stráví rok a půl ve vězení

Zadržení běženců v Poběžovicích není prvním případem, se kterým se západní Čechy za dobu migrační krize setkaly. Vloni v létě došlo k podobné situaci na Tachovsku.

Dva maďarští převaděči tehdy převáželi 76 uprchlíků, včetně malých dětí a kojenců, v dodávce z Maďarska do Německa. V Ostrově u Stříbra však byli 31. července ráno zastaveni policií. V nákladním prostoru se tísnili uprchlíci z Afghánistánu a Pákistánu.

Uprchlíci nastoupili do auta poblíž jednoho z nádraží v Budapešti. Auto jelo celou noc, zastavilo jen dvakrát na několik minut, ven nikdo nemohl. Prostor uvnitř byl stísněný, bez větrání, lidé neměli vodu ani možnost si odskočit.

Oba převaděče – Zoltána Kapinecze a Menyhérta Sáse potrestal před měsícem Okresní soud v Tachově rokem a půl vězení. Poté budou vyhoštěni ze země a další trest čeká oba Maďary zřejmě v Německu.
Oba odsouzení celou dobu tvrdili, že o živém nákladu neměli ani ponětí. Trest soudu ale přijali s tím, že se odvolávat nebudou.

Na Plzeňsku vzniká detenční zařízení

V našem kraji vzniká detenční zařízení v severoplzeňské Balkové – na rozhraní Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Bývalá škola v přírodě v přírodním parku Horní Střela už byla policejní školou, výcvikovým střediskem a jednou také sloužila běžencům. Ministerstvo vnitra nyní areál rekonstruuje, otevřít ho zatím nehodlá – rozhodně tedy ne pro umístění tak malých skupin, jakou je i ta poběžovická.

„S Balkovou se počítá jako s rezervním ubytovacím zařízením, které by začalo fungovat v případě záchytu velkého množství osob. Kdyby k takové situaci došlo teď, už by fungovat mohla, ačkoliv rekonstrukce skončí až v květnu," potvrdil mluvčí Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra Kiril Christov. Mluvčí dodal, že areál Balková proto zatím nenabírá ani nové zaměstnance.