Dva druhy želv prostřednictvím internetových nabídek nelegálně prodával trojlístek chovatelů z Domažlicka. Protože šlo o chráněné živočichy, byli pachatelé obviněni ze spáchání trestného činu. Hrozí jim až tříletý trest odnětí svobody.

„Domažličtí kriminalisté zahájili trestní stíhání tří osob ve věku 46 let, 44 let a 24 let z Domažlicka, které byly obviněny ze spáchání trestného činu neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," potvrdila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Trojici chovatelů policisté prokázali, že želvy vroubené (Testudo marginata) a želvy zelenavé (Testudo hermanni) prodávali od roku 2011 do března 2015.
„Šlo o nejméně stovku nakupujících. Ti se o koupi želvy dozvěděli převážně z internetových inzerátů, které na internetu uveřejňoval a průběžně aktualizoval jeden z obviněných," shrnula způsob prodeje Brožová.

„Želvy obvinění prodávali i přesto, že věděli, že jde o exempláře chráněného druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím a že je nemohou prodávat, když jim nebyla krajským úřadem k jejich žádosti udělena výjimka ze zákazu obchodních činností k obchodu s těmito želvami," dodala policistka.

Zákon stanovuje, že zmíněné dva druhy prodávaných želv jsou exempláře chráněného druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím.
Obchodování s nimi zakazují i evropské předpisy.

„Obvinění jsou stíháni na svobodě, hrozí jim trest až tři roky odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci," zmínila policejní mluvčí.

Obchodování se želvami je dlouhodobý mezinárodní problém. Nedávno se pražská ZOO pochlubila odchovem dvou mláďat želvy Spenglerovy, vylíhla se 30. srpna. Pocházejí od želv, které byly zabaveny německému chovateli na ruzyňském letišti. Ten se je pokoušel propašovat z Vietnamu přes Helsinky a Prahu až do Německa, kde byly určeny k prodeji.