Už pátá stařenka se během dvou měsíců stala na Klatovsku obětí lupičů, kteří se zaměřují na kabelky. Aby je získali, neváhají užít násilí. Několik žen tak museli po přepadení ošetřit lékaři.

Zatím poslední případ šetří policisté v Klatovech, kde v pátek před 16. hodinou, tedy za bílého dne, přepadl v prostoru ulic Podhůrecká a Prusíkova zatím neznámý násilník 79letou ženu. Stařenku povalil na zem, vytrhl jí kabelku a utekl. „Zavazadlo pachatel prohledal, odcizil finanční hotovost 1700 korun a následně kabelku zahodil u nedalekého domu,“ řekla Deníku Dana Ladmanová z klatovské policie, podle níž musela být žena ošetřena lékařem.

Koncem loňského roku šetřili policisté v regionu hned čtyři podobné případy. Až na jednu výjimku si zločinci vybrali pro svůj útok stařenky ve věku kolem 80 let. Hned třikrát během listopadu a prosince zaútočili v Sušici. Nejagresivnější byl poslední útok, kdy pachatelé šli za důchodkyní, která se vracela domů s nákupem, až do panelového domu. „Za dveřmi ji srazili na zem a vytrhli jí z ruky kabelku, kde byla peněženka s finanční hotovostí, mobilní telefon a občanský průkaz poškozené,“ popsala útok Ladmanová. Při pádu na zem žena utrpěla zranění a musela být převezena k lékařskému ošetření.

K násilí se lupiči uchýlili i v Horažďovicích, kde se nejprve zeptali tamní 63leté ženy, kolik je hodin, a poté se jí pokusili vytrhnout kabelku a nákupní tašku. Žena se bránila a o zavazadla se s nimi přetahovala, ale dva muži byli přece jen nad její síly. „Oba pak začali utíkat směrem do centra. Přitom ztratili tašku, s kabelkou ale ženě, která se je snažila pronásledovat, přece jen utekli,“ uvedla policistka Martina Kohoutová.

Zda všech pět loupeží mají na svědomí stejní pachatelé, nechtěla v pondělí policie s ohledem na vyšetřování komentovat. Potvrdila ale, že ani jednu z loupeží se zatím nepodařilo objasnit. Zřejmě i proto mají být stařenky v celém okrese opatrné. „Seniorům doporučujeme, aby se vyhýbali nepřehledným a opuštěným místům, nechodili málo osvětlenými ulicemi a kabelku a tašku nosili těsně u těla,“ doporučuje Ladmanová.