Ke všemu došlo už loni, 16. února 2019. Bylo hezky, jasno, silnice byly suché, provoz minimální. Petra Šimková vyrazila se svými dvěma nezletilými syny za nákupy do Německa. Cesta, kterou znala, ubíhala bez problémů. Svůj vůz Škoda Fabia řídila příkladně, dodržovala rychlost a v pořádku měla i technický stav vozidla. Zničehonic ale přejela do protisměru, kde se střetla s vozem poškozeného Martina M.

„Můj starší syn seděl vpředu, jeli jsme, když najednou zakřičel, co dělám,“ popsala obžalovaná. „V tu chvíli jsem se probrala a viděla, jak se na nás řítí černé auto. Už jsem tomu nedokázala zabránit. Auta se odmrštila. Dostala jsem se z auta a pomáhala vyprostit staršího syna,“ pokračovala dál.

Pomocnou ruku poskytl i Štefan B.,který zastavil a šel Petře pomoct vyprostit mladšího syna ze zadního sedadla vozu, který už začínal hořet.

„Jela maximálně osmdesát, zničehonic přejela do protisměru,“ potvrdil ve výpovědi Štefan a dodal, že jeho kamarád šel na pomoc druhému řidiči. Ten utrpěl tříštivé zlomeniny levého ramene, kolene, paty a dosud se nemůže hnout a pohybuje se na kolečkovém křesle.

„Před nehodou jsem byl zdráv, teď nemůžu ani vyjít ven. Ten den jsem jel těsně při kraji, provoz byl minimální. Z vozidla jsem vystoupil po nárazu sám,“ zmínil Martin M.

V nemocnici skončili i oba chlapci. Dnes jsou ale v pořádku a nemají žádné trvalé následky a bez problémů sportují.

O příčině se spekulovalo už tehdy. Hovořilo se o mikrospánku. Ten ale zavinila anémie.

„Po nehodě mi v nemocnici dělali vyšetření, při nichž zjistili dost výraznou anémii,“ uvedla ve výpovědi řidička a pokračovala: „Mohla být jednou z příčin. I s odstupem času se tak domnívám. Způsobilo to mikrospánek, kvůli kterému jsem vjela do protisměru. Nehodu jsem zavinila já,“ přiznala.

Její domněnku ale potvrzuje i znalecký posudek. „Byla určena středně závažná anémie. Takže ano, při dané závažnosti mohla anémie způsobit náhlou a nečekanou únavu a mikrospánek,“ zaznělo u soudu ze strany znalce.

Pro soud bylo zásadní, že nehodu nezpůsobila pod vlivem omamných látek či hazardní jízdou. Petra Šimková se navíc přiznala. „Trestní řízení se zaměřilo na spor, zda je nutné obžalovanou činit trestně odpovědnou za vznik dopravní nehody. Nejasná byla příčina, ale nález a znalec potvrdili, že anémie měla zásadní podíl na vzniku mikrospánku,“ uzavřel případ soudce Jan Švígler.