Ani včera nevynesl Okresní soud v Domažlicích verdikt v kauze, která má za úkol zjistit a „odměnit“ skutečné výrobce a rozšiřovatele padělaných bankovek. Již potřetí stáli před senátem letos 57letý Karel Houdek, dále 43letý Josef Liška a 42letý Vojtěch Procházka. Soud s nimi začal 22. února.

Jako spolupachatelé jsou z padělatelství a rozšiřování pětisetkorun a stokorun podezřelí Houdek a Liška, přičemž policie při domovních prohlídkách zajistila i falzifikáty stoeurových bankovek. Ty měl do oběhu dávat Procházka, který se se vším nakonec „pochlubil“ policii.

Druhé líčení, které pokračovalo 8. dubna, muselo být odročeno, neboť se poslední jmenovaný nedostavil. Světlo do případu však včera nevnesl ani svědek, kterého dvojice policistů deportovala k soudu v poutech. Jako nevlastní syn Procházkův využil práva nevypovídat.

Byly proto prezentovány znalecké posudky odborníků.

„Pomocí zajištěné tiskárny je technologicky možné vyrobit bankovky. Na obnoveném disku počítače však nebyly zjištěny grafické ani jiné dokumenty vztahující se k případu,“ četl mimo jiné z listinných důkazů – posudku z oboru kybernetiky – soudce Milan Anderle.

Další posudek znalce z oboru kriminalistiky a písmoznalectví hovořil o plné shodě některých zachycených bankovek s ještě nerozstříhanými archy zajištěnými při domovních prohlídkách. Jsou kopiemi pravých peněz, které byly spolu s nimi zabaveny.

V neprospěch padělatelské dílny hovoří fakt, že nalezená šablona, s jejíž pomocí byl stříbrnou barvou na bankovky doděláván ochranný proužek, byla použita při výrobě zadržených falzifikátů.

„Kvalita bankovek je sice nižší, při pohledu proti světlu chybí průsvitka, ale méně zkušení občané mohli tyto peníze považovat za pravé,“ uvedl znalec.

Soud se usnesl, že jednání odročí a požádá o předvedení dalších dvou svědků.

Deník v přestávce jednání hovořil s obžalovaným Houdkem. „S paděláním nemám nic společného, byl jsem sedm měsíců kvůli tomu ve vazbě a musel jsem přerušit podnikání. Chci jen od Procházky vrátit peníze a mít vše za sebou,“ narazil Houdek na fakt, že jmenovaný si od něj opakovaně pod různými záminkami vypůjčil desítky tisíc.

Námi oslovený Procházka se sumou ´půjček´, která byla u soudu prezentována, nesouhlasí. „Od Houdka jsem si vzal peníze, ale ne tolik. Mohlo to být maximálně 15 tisíc,“ uvedl Deníku.

Další jednání soudu v této kauze bylo naplánováno na čtvrtek 7. července.

případ, konkrétně jeho úvodní líčení, si můžete oživit ZDE.