Vulgární nadávky a napadání mělo být kořením manželství dvojice z malé obce na Domažlicku. Soužití, pro něž se u nás vžil výraz ´italské manželství´ se dostalo až před domažlický okresní soud.

Šestačtyřicetiletý pan Václav čelil obvinění ze zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí a vydírání. Měl se nevhodně chovat ke své manželce od června 2010. Jejich neshody vyvrcholily letos 10. února, kdy dnes již bývalá manželka zavolala policii.

„Uhodil ji v ranních hodinách dvakrát dlaní do obličeje, obviněná pak utekla z domu v pyžamu, třebaže bylo mínus 10 stupňů, mimo byt setrvala do příjezdu policie," připomněl soudce Milan Anderle s tím, že obžalovaný byl ze společného bydliště vykázán.

„Měl nejméně v pěti případech přitisknout o tři roky mladší manželku a strhávat jí strupy na hlavě, až jí měla téct krev. Při tom jí říkal, že když nechcípla při operaci, tak jí pomůže, že ji zabije. Dále jí nadával, důsledkem toho se rozklepala a upadla, čímž si přivodila bezvědomí. Poté, co se probrala, jí obviněný vynadal, že se válí jako s..ně a kopl ji stranou," vyjímáme z obžaloby.

Podle ní musela žena manželovi odevzdávat svůj invalidní důchod, měl ji pálit nedopalky cigaret. Poškozená žena také v minulosti několikrát volala na pomoc policii.

Při včerejším líčení vypovídalo několik svědků – příbuzných obviněného, avšak soud se od nich dozvěděl hlavně to, že se s rodinou roky nestýkali.

Předvolaná znalkyně z oboru psychiatrie, která posudek na ženu vypracovala společně s psycholožkou, poškozenou prezentovala jako osobnost emočně labilní.

„Má organické poškození mozku v souvislosti s prodělanou operací hlavy, ale ochotně vypovídala a říkala, že je dlouhodobě manželem týrána. Diagnostikovali jsme u ní syndrom týrané ženy," uvedla mj. znalkyně a dodala, že vyšetřovaná ani nehovořila dle návodu jiné osoby.

Po skončení dokazování došlo na závěrečné proslovy, obžalovaný od počátku popíral skutky za vinu mu kladené. Státní zástupce Josef Vojta pro něj navrhl trest ve spodní třetině sazby, jeden až 4 roky nepodmíněně.

Senát, v jehož čele byl soudce Milan Anderle, ale nevydal rozsudek, nýbrž usnesení o tom, že kauzu soud postoupí Městskému úřadu Domažlice .

„Nejde o trestný čin, avšak žalovaný skutek by mohl být souzen jiným orgánem jako přestupek. Obě znalkyně sice uvedly u poškozené typické znaky týrání, ale senát měl pro porovnání více důkazů, než bylo v přípravném řízení. Poškozená sice opakovaně volala polici, ale ta ani jednou nezaznamenala znaky napadení, nic o ráně, která by se měla hojit, lékařská zpráva neuvádí," vyjímáme z odůvodnění.

Senát podle tvrzení jeho předsedy nemohl za stávající situace rozhodnout jinak. Kopance, rány a bezvědomí ženy totiž nepotvrdil žádný ze svědků ani lékařské zprávy.

Se závěrem okresního soudu se však neztotožnil státní zástupce a na místě uvedl, že podává stížnost a zdůvodnění uvede po obdržení písemné verze usnesení. Stížnost bude spolu s včerejším usnesením senátu zaslána Krajskému soudu v Plzni, jež by měl dále rozhodnout.