Tři roky musí sekat latinu Roman Pavlíček (30) z Břeclavi, jinak půjde za mříže. Rozhodl o tom klatovský soud, který tak uzavřel jeden ze stále častějších případů, kdy číšník vzal majiteli podniku tržbu a zmizel neznámo kam.

Klatovsko patří mezi regiony, které se během letní i zimní sezony trvale potýkají s nedostatkem číšníků a servírek. Hoteliéři a restauratéři na Šumavě i v Pošumaví tak často musejí vzít zavděk každým, kdo projeví o práci zájem. „Nikoho na tuto práci v regionu neseženete, nemáte možnost výběru,“ řekla Deníku Dagmar Rybáková ze šumavského hotelu Vydra poté, co odsud zmizel číšník i s tržbou. Hotel Vydra ale zdaleka není jediný, kde museli letos řešit tento problém. Pátrání po ztracených číšnících je však velmi složité, neboť jde o lidi, kteří cestují po celé republice a vždy se někde nechají na čas zaměstnat.

Snadné nebylo ani hledání Moraváka Pavlíčka, který byl na podzim roku 2007 zaměstnán v klatovské restauraci Mediat, kde měl podle obžaloby zpronevěřit tržbu a poté zmizet. Podobný kousek měl vloni zopakovat i na Brněnsku a Pelhřimovsku, a tak když se ho podařilo letos v dubnu policistům najít, putoval do vazby. Dlouho si tam však nepobyl, neboť byl se závažnou infekční chorobou převezen do vězeňské nemocnice, kde je dodnes.

K líčení u klatovského okresního soudu se tak nemohl dostavit, a tak soudce přečetl jeho výpověď na policii, kde Pavlíček přiznal, že se vzal z kasírtašky asi 14 až 17 tisíc korun. Šlo však podle něj o peníze, které mu majitel dlužil za odvedenou práci.

Mladíkovi, který má za sebou i tříletý nepodmíněný trest za znásilnění, uložil soudce Jaromír Veselý osmnáctiměsíční souhrnný trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let.

Rozsudek, který není pravomocný, přivítali i někteří hoteliéři. „I my jsme se potýkali s podobným problémem, a tak jsem rád, že byl někdo za zpronevěru konečně potrestán. Není to sice vězení, ale i podmínka by mohla alespoň někoho vystrašit,“ řekl Deníku podnikatel z Klatovska, který nechtěl být jmenován.