Muže napadli ve středu 5. listopadu loňského roku po půl desáté večer na silnici vedoucí ke staňkovskému nádraží proto, že jim odmítl dát cigarety. Zbili ho klacky, nohou od stolu a nešetřili ani kopanci.

„Před večerkou jsem potkal čtyři mladé lidi. Chtěli po mě cigarety. Nedal jsem jim je a odešel. Počkali si na mě nedaleko nádraží a začali mě mlátit klacky, kopali do mě. Trvalo to asi pět minut. Potom utekli a já si zavolal záchranku. Jeden z nich se pak vrátil a ještě dvakrát do mě kopl. Šestnáct dnů jsem byl v pracovní neschopnosti," vypověděl napadený muž.

S jeho verzí nesouhlasil ani jeden z obžalovaných. Všichni shodně tvrdili, že to byl právě on, kdo incident vyprovokoval.
„Zeptali jsme se ho jestli nemá cigarety a on mě i Kateřinu, mou přítelkyni, začal sprostě urážet. Pak kopl Kateřinu do břicha. Začali jsme se prát. Zjistili jsme, že je silnější, tak jsem se stáhli. Kluci utekli na nádraží. Šli jsme je s Katkou hledat, ale narazili jsme opět na toho muže. Měl v rukou klacky a pustil se do nás. V tom přiběhli kluci, a tak jsme ho zmlátili. Když jsme viděli, že má dost, odešli jsme. Mně to nedalo, a vrátil jsem se k němu. Dostal jsem strach, aby nebyl v bezvědomí. Předal mi telefon, já jsem zavolal záchranku a pak jsem odešel," popsal svoji verzi incidentu Karel Beran.

Výpovědi ostatních obžalovaných se s tou jeho téměř shodovaly. K tomu nakonec přihlédl i soud.
„Svědectví poškozeného ohledně jednostranného napadení se soudu jeví jako nevěrohodné. Obžalovaní však v žádném případě nemohou brát spravedlnost do svých rukou, byť mají pocit, že jsou v právu. A už vůbec ne způsobem, který by se v jejich případě dal nazvat lynčováním," odůvodnil rozhodnutí soudu předseda senátu Jan Faschingbauer.

Rozsudek je pravomocný, neboť všichni se svým trestem souhlasili.

Zatímco tří z povedené partičky byli ohroženi maximálně tříletým trestem odnětí svobody, Karel Beran mohl skončit ve vězení až na deset let, neboť on byl souzen ze zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, zatímco ostatní se zodpovídali z přečinu ublížení na zdraví.

Oproti ostatním byl Beran ještě souzen za další ublížení na zdraví, tři krádeže a výtržnictví. Vše spáchal rovněž vloni na podzim a navíc ještě v době, kdy si odpykával podmíněný trest.