„Daj love a cigarety," zařval s kuchyňským nožem v ruce František Deme (20) na vietnamského obchodníka v prodejně ovoce a zeleniny v Poděbradově ulici. Aby bylo jasné, že to myslí vážně, zabodl nůž do pokladny.

Obchodník sáhl levou rukou do šuplíku pro peněženku a pravou rukou popadl pepřový sprej a nastříkal ho loupežníkovi do očí.
Deme vzal nohy na ramena, ale obchodník vyrazil za ním. Demeho dohnal a odzbrojil pomocí železné tyče, kterou sebral po cestě. Držel ho v šachu, dokud nedorazila policie.

Za loupežné přepadení, které Deme provedl 10. února, ho domažlický soud poslal na dva roky do vězení s ostrahou.
„Potřeboval jsem peníze. Obchod jsem si předem vyhlédl. Nejdřív jsem se tam rozhlédl a pak jsem šel k pokladně a vytáhl nůž. Nikomu jsem nechtěl ublížit, jen jsem potřeboval peníze, abych mohl odjet na Slovensko," vypověděl Deme u soudu a dodal, že není žádný vrah jako jeho matka, čímž narážel na čin, který jeho matka skutečně na Slovensku spáchala.

Do Domažlic přijel Deme ze Slovenska za prací. V zaměstnání ale vydržel jen jeden den. „Druhý den jsem zaspal. Do práce jsem už nešel, a tak jsem byl propuštěn. Abych mohl odjet domů, musel jsem si nějak opatřit peníze, proto jsem přepadl ten obchod. Je mi to moc líto," dodal Deme.

Za loupež byl Deme ohrožen v Čechách až desetiletým trestem odnětí svobody. Na Slovensku je v současné době stíhán za stejný zločin. Tam však může strávit ve vězení až dvanáct let.

Demeho advokát proto požadoval pro svého klienta podmínku.
„Myslím, že je na místě uložit mu podmíněný trest a vyhoštění, aby mohl být stíhán na Slovensku a mohl se tam i léčit, protože trpí žloutenkou typu C," řekl.

Jestli Deme skutečně stráví dva roky v českém vězení, není ještě jasné. Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.