Soudní líčení včera pokračovalo výslechem řady svědků, kteří by mohli pomoci objasnit, proč se firma PDA dostala do obrovských dluhů, které v době insolvence činily neuvěřitelných 23 milionů korun.

Důležitou svědkyní byla dcera Karla Sladkého, která byla členkou představenstva a dohlížela na účetnictví firmy PDA. Podle ní byl pro PDA likvidační krok firmy Čepos, která si po nepovedených jednáních ze dne na den odvezla z velkoobchodu PDA své zboží za šest milionů korun.

„Životaschopná přestala být firma právě v době, kdy si Čepos odvezl většinu zboží. PDA sice čerpala úvěry, ale fungovala, měla perspektivu, nárůst a potenciál. Všechny závazky jsme chtěli uhradit," pronesla před soudem.

Odpovídala na otázky i ohledně zpronevěry, z níž byl Sladký obviněn proto, že nedodržel smlouvu s firmou Pepsi a společnosti způsobil škodu ve výši 1,5 milionů korun. Od společnosti měl přijímat zboží s tím, že po jeho vyprodání uhradí dohodnutou část peněz. To však neudělal a peníze použil pro potřeby své firmy.

„S Pepsi jsme byli dlouholetými partnery. Že se platilo s měsíčním zpožděním, bylo celkem běžné. Nikdy jsme od této firmy nedostali dopis nebo oznámení – zaplaťte, nebo končíme," pokračovala dcera Karla Sladkého.

Přečinu způsobení úpadku se měl Sladký dopustit tím, že ačkoliv věděl, že není schopen platit stávající závazky a že jeho dluhy vůči věřitelům vystoupaly k sedmi milionům, přijal nové závazky za 23 milionů korun. Ty však také neplatil a stále více společnost zadlužoval.

Poslední obvinění se týká zločinu poškození věřitele. Od května 2012 do ledna 2013 v úmyslu vyhnout se úhradě splatných pohledávek vykázal v účetnictví společnosti fiktivní půjčky, čímž snížil majetek společnosti o 13,5 milionu korun a zmařil uspokojení svých věřitelů.

„Je mi moc líto, kam až to dospělo. Podnikal jsem 20 let a nikdy jsem si žádné peníze nenechal pro sebe, ale všechny vždy šly na úhradu faktur. V době insolvence jsem se nedokázal orientovat v zákonech," vypověděl Sladký.
Pokud bude odsouzen, může strávit za mřížemi až 8 let.