Domažlice – Ze zpronevěry, způsobení úpadku a poškození věřitele se před domažlickým soudem zpovídá předseda představenstva akciové společnosti PDA velkoobchod Karel Sladký.

Pokud mu bude vina prokázána, může skončit ve vězení až na osm let.

Ze zpronevěry byl obviněn proto, že nedodržel smlouvu s firmou Pepsi a společnosti způsobil škodu ve výši 1,5 milionů korun. Od společnosti přijímal zboží s tím, že po jeho vyprodání uhradí dohodnutou část peněz. To však neudělal a peníze použil pro potřeby své firmy.

Přečinu způsobení úpadku se dopustil tím, že ačkoliv věděl, že není schopen platit stávající závazky a že jeho duhy vůči věřitelům vystoupaly k sedmi milionům, přijal nové závazky za 23 milionů korun. Ty však také neplatil a stále více společnost zadlužoval.

Poslední obvinění se týká zločinu poškození věřitele. Od května 2012 do ledna 2013 v úmyslu vyhnout se úhradě splatných pohledávek vykázal v účetnictví společnosti fiktivní půjčky, čímž snížil majetek společnosti o 13,5 milionu korun a zmařil uspokojení svých věřitelů.

Začátkem roku 2013 přitom podal k plzeňskému krajskému soudu insolvenční návrh.

Sladký u soudu tvrdil, že dlužné částky uvedené v obžalobě nesouhlasí. Některé jsou nižší, jiné už prý byly uhrazeny. Odmítá i to, že by se podílel na částečném vytunelování společnosti.

Při své výpovědi před soudem se Karel Sladký tak rozplakal, že nemohl pokračovat. Soudní líčení proto muselo být na chvíli přerušeno.

„Je mi moc líto, kam až to dospělo. Podnikal jsem dvacet let a začínal jsem od nuly. Někam jsem se dopracoval a pak jsem kvůli dvěma blbcům takhle dopadl. Nikdy jsem si žádné peníze nenechal pro sebe, ale všechny vždy šly na úhradu faktur. V době insolvence jsem se nedokázal orientovat v zákonech. Moc mě mrzí, že situace, v níž se nyní nacházím, neohrožuje jenom mne, ale i moji manželku," řekl v slzách Sladký.

Soudní jednání bylo odročeno, protože se kvůli nemoci omluvil důležitý svědek.
Kdy, zda a jak bude Karel Sladký potrestán, ještě není jasné.
„Dokazování bude v tomto případu velmi složité," řekl předseda senátu Milan Anderle.