Brutálnímu útoku opilého pacienta s poraněnou hlavou musel v sobotu v noci čelit sanitář karlovarské nemocnice Petr Němec. Muž, kterého doprovázel na traumatologické oddělení, jej surově ztloukl ve výtahu.

„Ten člověk mi už delší dobu posílal výhrůžné e–maily kvůli soukromé záležitosti. V okamžiku, kdy jsem jej přebíral na ambulanci, jsem to ale ještě nevěděl. Představil se mi až na chodbě. Ve výtahu se do mě pustil. Zasadil mi takových deset až patnáct ran pěstí. Útok jsem vůbec nečekal, a tak jsem si jen chránil hlavu,“ popsal incident sanitář, který se dodnes potýká s následky útoku. V nemocnici byl od soboty až do úterý, dnes už je na doléčení doma.

Oba aktéry sobotní rvačky shodou okolností propustili z nemocnice ve stejný den. „Opět jsem ho potkal. Díval se na mě tak, jako by si ještě chtěl bouchnout. Asi si chce dokázat, že je silnější,“ doplnil Němec.

Za sedm měsíců, po které napadený v nemocnici pracuje, to byl první takový střet s pacientem. „Práce mě baví. Rozhodně ten incident nic nezmění na vztahu k ní,“ dodal sanitář.

„Zdravotnický personál je v podobných případech vždy v nevýhodě,“ řekla hlavní sestra karlovarské nemocnice Alena Švabčíková. Nejvíce si podle jejích slov s agresivními pacienty užijí na ambulancích. „Fyzické napadení je sice extrém, ale nadávek a výhrůžek si sestry i sanitáři užijí dnes a denně více než dost,“ uvedla Švabčíková. Personál se vždy musí zachovat profesionálně.

„Nemůžeme se s pacientem jednoduše poprat. Máme jiné prostředky, jak násilníka zpacifikovat. Například léky. V tomto případě hrál velkou roli alkohol, který mohl být spolu s poraněím hlavy spouštěcím mechanismem nečekané mužovy agresivity,“ domnívá se hlavní sestra nemocnice. Pracovníci nemocnice mohou na agresory zavolat ochranku, případně městskou policii. „Než se ale někdo dostaví, mohou být zmlácení do kulata,“ smutně dodala.