Určitým druhem ´sportu´ se v poslední době stalo ujíždění od silničního karambolu. Druhý účastník nehody má v takovém případě poměrně často smůlu, neboť její viník zpravidla vezme do zaječích.

„Zažil jsem něco podobného v Týnských hájích, vzalo mne rychle jedoucí auto v protisměru. Naštěstí to odneslo ´jen´ zpětné zrcátko, ale vzhledem k tomu, že bylo vyhřívané, jsem musel sáhnout hlouběji do peněženky. A protože ten druhý nezastavil, ani jsem nevolal policii, neboť jsem zvážil poměr možnosti vypátrání viníka nehody : ztracený čas," přiznal Deníku jeden z řidičů, který doplatil na nekolegialitu dalšího motoristy.

Tento řidič možná udělal chybu, když střet nenahlásil.

„Domažličtí dopravní policisté jsou při pátrání po totožnosti neznámých řidičů velmi úspěšní. Na základě vlastního šetření, kamerových systémů, kamerových záznamů ve vozidlech či na základě pátracích relací uveřejněných právě ve vašem deníku, na které se policistům ozývají svědci těchto událostí, je procento objasněnosti dopravních nehod velmi vysoké," tvrdí domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Proč asi ujíždějí

Jaké jsou podle názoru policie nejčastější příčiny, proč tak někteří řidiči činí? „Řidiči ujíždějí pravděpodobně proto, že se bojí postihu, který by mohl následovat. Někdy ujedou proto, že jsou pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Někteří usednou za volant i přes uložený zákaz řízení motorových vozidel. Nebo nemají platný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, zelenou kartu," míní mluvčí PČR.

Co jim hrozí po dopadení

Zjišťovali jsme, jaký postih takovému řidiči za ujetí od nehody hrozí v případě dopadení.

„Pokud řidič ujede od nehody, dopouští se přestupku, ve správním řízení mu hrozí až pětitisícová pokuta a v bodovém systému přičtení sedmi bodů," vysvětluje Brožová.

Podle jejích slov může být ´uprchlík´ potrestán i uložením zákazu řízení motorových vozidel a daleko citelnější postih mu hrozí v případě, že ujel od nehody se zraněním. „Pokud se tak stane, může být věc kvalifikovaná jako trestný čin neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku. Za to hrozí trest odnětí svobody až na pět let nebo zákaz činnosti," upozorňuje.

Kdy k nehodě volat Policii ČR

Každý účastník silničního provozu by měl vědět, v jakém případě by neměl při silničním karambolu otálet s přivoláním strážců zákona.

„Měl by tak učinit v případě, že dojde k dopravní nehodě, kdy je odhadnutá škoda na motorových vozidlech včetně přepravovaného nákladu vyšší než 100 tisíc korun, nebo tehdy, je-li škoda menší, ale dojde ke zranění osob. Přítomnost policie si vyžaduje dále také nehoda se škodou na majetku třetí osoby, například firemního vozidla, a dále když dojde-li k poškození pozemní komunikace. Ve všech uvedených případech se musí Policie České republiky přivolat k nehodě vždy," vypočítává mluvčí PČR Brožová.

´Čerství´ hříšníci, po nichž pátrá policie

V lednu ujelo od nehody 8 řidičů, v současnosti řeší policisté dva případy.

„13. února ve 20.20 hodin se dosud neznámý pachatel s nezjištěným nákladním vozidlem s návěsem jedoucí od Domažlic na Kdyni v pravotočivé zatáčce střetl při míjení s protijedoucím osobním vozidlem Mazda 6. Nezastavil a pokračoval v jízdě," říká k prvnímu policejnímu pátrání mluvčí Brožová.

I ve druhém případě policisté pátrají po hříšníkovi, který také ´střihl´ zatáčku.

„Neznámý řidič jedoucí 16. února v 19.44 hodin s nezjištěným vozidlem ve směru jízdy od obce Babylon ke státní hranici vjel po průjezdu mírnou pravotočivou zatáčkou částečně do protisměru, kde se střetl s protijedoucím automobilem Peugeot 807. Na místě nezastavil, a ujel," informovala dále mluvčí Brožová s tím, že případní svědci obou událostí se mohou přihlásit osobně na Dopravním inspektorátu v Domažlicích, nebo zatelefonovat na číslo 974 331 255, případně na bezplatnou tísňovou linku 158.

V lednu ujeli na Domažlicku řidiči od téměř 25 % nehod!

„V měsíci lednu tohoto roku zaevidovali domažličtí dopravní policisté 33 dopravních nehod, přičemž v osmi případech viník z místa nehody ujel," komentuje nejnovější statistiku mluvčí PČR Dagmar Brožová