Náročnou operaci má za sebou německý ovčák Romer. Zranění tomuto policejnímu psovi způsobil v úterý na dvou místech těla – na břiše a krku – nožem nebezpečný 42letý pachatel, po kterém policie pátrala. Byl totiž ´hlavou´ trojlístku, který má na svědomí několik loupežných přepadení na Domažlicku. Pes, jemuž bude v prosinci 6 let, se zachoval jako hrdina, neboť navzdory utrženým zraněním pomohl policistům výtečníka dopadnout.
„Romíka jsem dostal na starost v době, kdy mu bylo 16 měsíců. V mládí jsem se zabýval kynologií, ale je to můj první služební pes," řekl Deníku policejní psovod František Kohout ze Staňkova, který působí na odboru základních kynologických činností PČR v Domažlicích.
Úterní den byl pro dvojici jako každý jiný pracovní, kdy měla v terénu pomáhat kolegům při zajišťování vypátraného pachatele trestné činnosti.
„Kolegové tam čekali, ale třebaže byli v civilu, pachatel je poznal a dal se před nimi na útěk. Byli jsme povoláni dva psovodi se psy, kolega vypracovával pachovou stopu tam, kde byl dotyčný naposled spatřený. Já s Romerem jsem se mu snažil nadběhnout a vydali jsme se z taktických důvodů k nedaleké vesnici, kde měl hledaný kontakty. Předpokládal jsem, že se tam může přemístit," vypravuje psovod.
Jak pachatel zaútočil na policejního psa
Následoval sled událostí, na které se psovodovi dobře nevzpomíná.
„Pachatel vyběhl z lesa, ale když nás uviděl, zalekl se a běžel zpátky. Protože se jednalo o zarostlý, nepřehledný úsek, poslal jsem za ním Romera. Ten ho dostihl a on se mu snažil uniknout. Neměl jsem je na dohled, ale usuzoval jsem tak z Romerova přerušovaného štěkotu a kňučení. Když jsem je dostihl a spatřil v ruce dotyčného nůž, zakročil jsem, aby nedošlo k dalšímu zranění psa," popisuje policista Kohout s tím, že jeho psí pomocník při zásahu zúročil dlouhodobý výcvik, pachatele se nezalekl a v jeho pronásledování pokračoval navzdory zranění.
„Ukázal své psí srdíčko, dokázal přestát i takovýto útok a pokračovat, aby se akce zdařila a pachatel byl zadržen," vysvětluje psovod.
Romer byl po zásahu urychleně odvezen na kliniku do Plzně, kde absolvoval již zmíněnou operaci. Ke krytí ošetřených ran obdržel na tělo bílou ´punčochu´.
„První noc jsem s ním byl v obýváku na sedačce a hlídal ho. Byl po třech kapačkách. U člověka se v podobném případě nasadí cévka, u psa to ale nejde, musel jsem ho tudíž častěji venčit. Teď spí s námi v ložnici, kde má na podlaze deku. Je to člen rodiny," prohlásil psovod Kohout s tím, že doma má ještě vlastního psa, také německého ovčáka.
Jak ten reagoval na ovázaného Romera?
„Jsou stejně staří a výborní kamarádi. Když přišel Romík v bílé punčoše a byl cítit po veterině, můj pes samozřejmě registroval, že se něco nezvyklého stalo," prozradil psovod.
Ještě podobné napadení psa nezažil
Napadení psa stíhaným není v našich končinách běžné.
„Je to výjimečný případ. S podobným napadením služebního psa pachatelem jsem se u nás za 20 let, co sloužím, ještě nesetkal. Nezažil jsem, aby pronásledovaný pachatel vedl takto agresivní útok vůči psu," prohlásil Rudolf Kvanta, vedoucí Oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.
Romer měl propíchnutou pohrudnici, a následkem toho pneumotorax, rána do krku jen těsně nezasáhla hrtan.
Jak na tento případ nahlíží jako kynolog? Co říká na toho, kdo dokáže takto ublížit psovi? „V ´93. roce jsem začínal jako psovod, takže už jsem u psů 21 let. Kdo něco takového dokáže psovi udělat, je ubožák, který to nemá v hlavě úplně v pořádku. Neuvědomuje si, že pes chrání při zákroku nejen policii, ale vlastně i jeho život. Pokud bychom neměli psy, museli bychom vést proti nebezpečnému a ozbrojenému pachateli útok se zbraní," upozorňuje Kvanta.
Zeptali jsme se ho na pocity, když se o zranění psa dozvěděl.
„Zažil jsem ve službě mnohé, pokud se něco psu stane, mám vždycky slzy v očích…," potlačoval dojetí a dál ani nemohl mluvit.
Psí hrdina Romer pózoval pro média
Romer se nám představil se svým pánem v pátek na ošetřovně v areálu domažlické policie.
„Fyzicky je na tom dobře, musíme ale počkat, jak se zranění zahojí. Místa má trochu oteklá, teď je důležité, aby se mu rány zhojily. Bohužel se dnes nedá říci, jak na tom bude psychicky, zda bude i nadále upotřebitelný pro službu," zvažoval psovod a dodal, že pokud by Romík musel do civilu, požádal by vedoucího, aby u něj doma mohl dožít…
Kolik léčení bude stát, se ještě neví
Policie zatím nevyčíslila náklady na léčení psa.
„Samozřejmě vše momentálně platí policie, přesnou částku budeme znát až po jeho vyléčení. Pokud se případ vyhodnotí jako poškození cizí věci, budou se náklady na léčení vymáhat na pachateli útoku," odpověděl krajský vedoucí kynologů Kvanta.
Pozn.: První video na konci fotogalerie.