Policie ČR upozorňuje veřejnost, že narůstá počet případů okradení občanů přímo v jejich obydlí.


Stává se to především seniorům, kteří pod různými záminkami otevřou dveře neznámým lidem, a pak jim zbudou tzv. oči pro pláč a nejednou se potvrdí pravdivost starého přísloví „Pro dobrotu na žebrotu“. Naposledy se tak stalo na Klatovsku, kdy se jedna seniorka nechala obměkčit dvěma muži, kteří ji požádali o sklenici vody a v nestřeženém okamžiku jí prohledali dům a okradli ji o celoživotní úspory.


Ani na Domažlicku nejsou podobné případy výjimkou. Mohla by to potvrdit 65letá žena, které se stal podobný případ, s tím, že jí trojice osob, dvou mužů a jedné ženy, nabrousí nože. Žena jejich služeb využila, ale velmi se podivila částce, kterou za tuto službu požadovali brusiči nožů zaplatit. Částka se totiž vyšplhala bezmála na 10 000 korun. Je pravdou, že když se cena ženě zdála moc vysoká a příslušný obnos neměla, slevili jí pár tisíc z ceny. Druhou částku už žena zaplatila.


Přestože jsou podobné případy podvodného jednání stále zveřejňovány a občané upozorňováni na skupiny podvodníků, neustále k nim dochází. Proto policie ČR na tyto případy znovu upozorňuje a vybízí občany, zvláště seniory, neotvírejte automaticky dveře bytu či domu neznámým osobám, vždy se přesvědčte, kdo je za dveřmi.


Pokud vás někdo oslovuje jménem, neznamená to, že vás zná a vy jeho. Nenechávejte ve svém obydlí cizího člověka ani na chvíli bez dozoru a neberte před ním peníze ze svých skrýší. Podvodníci chtějí vždy zjistit, kde máte uschovány peníze, a odcizit vám je. Jsou to například záminky rozměnění bankovek větší nominální hodnoty (pětitisícová bankovka).


Pokud u svých dveří spatříte někoho podezřelého, nebo vám bude někdo nabízet nějaké služby přímo doma, např. broušení nožů, čištění peří, úklid, pomoc na zahradě, popřípadě chce zaplatit dluh za člena Vaší rodiny apod., nikdy takové osoby nepouštějte do domu či bytu a raději hned volejte na bezplatnou linku 158.


Na tuto linku sdělte co nejvíce informací o osobách, které se Vám zdají podezřelé. Snažte se zapamatovat, jaké oblečení mají na sobě, přibližné stáří, národnost, zda se jedná o muže či ženu, zda osoby přišly pěšky nebo zda přijely nějakým vozidlem a jakým (typ, barva, registrační značka vozidla, apod.) Věříme, že společnými silami nedáme šanci tomu, aby byli podvodníci úspěšní.

Zdeňka Vogeltanzová, policejní mluvčí, Domažlice