V rámci této akce zkontrolovali celkem 71 objektů, které současně označili letákem Policie ČR k ochraně rekreačních objektů, z něhož se občané mohou dovědět o způsobech ochrany těchto nemovitostí. Akce byla provedena vzhledem k tomu, že od počátku roku policie eviduje zvýšený počet krádeží vloupáním, a to zejména v oblasti Pod Vavřincem a v severovýchodní části Domažlic.

Rekreační objekty lákají zloděje zejména proto, že bývají obývány pouze sezonně a mnohdy jsou situovány na odlehlých místech. Podle statistik dochází za poslední dva roky k vloupání do rekreačních objektů zejména mimo chalupářskou sezonu. Nej〜méně případů je zaznamenáváno v letních, především prázdninových měsících, kdy bývají chaty i chalupy hojně obývány.

Přístupovou cestu do objektu tvoří pro pachatele většinou stavební otvory – okna, dveře. Majitelé objektů by proto měli dbát zejména na zabezpečení těchto nejrizikovějších míst objektů mechanickými zábrannými prostředky. Vhodné jsou bytelné dveře, ochranné mříže, uzamykatelné okenice apod. Na chatách by neměly zůstávat žádné cenné věci, např. elektronika, starožitnosti, zahradní technika apod.

Také v blízkosti objektu by neměly být žádné věci, které by případnému nenechavci zjednodušily vstup do objektu, např. nejrůznější nářadí, žebříky apod. Neméně důležité jsou i dobré vztahy se sousedy, které lze využít k vzájemné pomoci při ochraně majetku.

Autor: Vladislava Čejková, mluvčí PČR Domažlice