Dosud neznámý podvodník v polovině minulého týdne telefonicky kontaktoval čtyřiadevadesátiletou ženu a vydával se za jejího vnuka. Požadoval po ní 450 tisíc korun.
„Seniorka mu řekla, že tolik peněz nemá a že svého 'vnuka' po hlase nepoznává,“ popsala domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová s tím, že podvodník také ženě řekl, ať připraví i všechny šperky, co má, že si je vyzvedne. „Potom chtěl, aby se s tím nikomu nesvěřila, a hovor ukončil,“ dodala mluvčí Brožová.

Seniorka si zachovala duchapřítomnost a žádné peníze ani šperky muži nedala. Po pachateli nyní pátrají policisté, za telefonát mu hrozí dva až osm let vězení. K prakticky identickému případu došlo například vloni ve Všerubech, kdy podvodník telefonoval jednaosmdesátileté ženě s tím, že je její vnuk a že by potřeboval půjčit 800 tisíc korun. Ani ona se nenechala zmást.

V takovýchto případech podvodníci kontaktují převážně seniory. Vydávají se za jejich vnuky či vnučky a požadují půjčení finanční hotovosti. Přislíbí, že si hotovost přijedou vyzvednout osobně a nakonec přijde cizí osoba, která uvádí, že je posílá jejich vnuk či vnučka, jelikož ti se dostavit nemůžou. Nebo rovnou při telefonickém rozhovoru podvodníci řeknou, že pošlou svého kamaráda. Pachatelé jsou velmi výřeční a schopní vymyslet různé historky a argumenty, hlavně aby se dostali k penězům seniorů.

Jedním z nejzákladnějších pravidel je nekomunikovat s neznámými osobami a vždy si ověřit, zda skutečně volá příbuzný, a peníze nedávat nikomu jinému, než přímo tomu příbuznému, který o ně žádal. „Vydání peněz neznámé osobě s sebou nese vždy velké riziko! Při podezření na jakékoliv nezákonné jednání doporučujeme obrátit se na Policii České republiky,“ dodala na závěr policejní mluvčí.