Okrádání starých lidí je zlatý důl. Alespoň si to myslí zloději a podvodníci, kteří stále častěji zneužívají důvěřivosti seniorů.

Poslední takový případ se odehrál minulý týden v pátek v Semošicích u Horšovského Týna, kde párek zlodějů okradl důchodkyni o téměř devadesát tisíc korun.

„Požádali ženu o rozměnění pětitisícové bankovky. Důvěřivá jedenaosmdesátiletá žena je pustila do obývacího pokoje, aniž by muže a ženu znala," popsala domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Stařenka otevřela pokladničku, kde měla uložené peníze. Když zloději viděli, že je v pokladničce celkem slušná suma peněz, vylákali ženu z místnosti s tím, že pro ni mají přeplatek za elektřinu jejího syna. Z pokladničky, kterou stařenka nechala v obývacím pokoji bez dozoru, sebrali osmdesát osm tisíc korun. Z domku pak v klidu odešli.

Po pachatelích nyní pátrají domažličtí kriminalisté. „Tyto případy jsou ale velmi problematické a pachatele se často dopadnout nepodaří," upozorňuje mluvčí Brožová, která letos absolvovala deset besed, při kterých radila seniorům, jak se nestát obětí podobných trestných činů.

V letošním roce domažličtí policisté řešili šest takových případů. Podvodníci přitom projevují značnou vynalézavost: V červnu například jeden podvodník přes telefon přesvědčil seniorku, že je její vnuk, a pod záminkou koupě vozidla si od ní vypůjčil 50 tisíc, pro které poslal kamaráda. V březnu připravili dva muži jedenaosmdesátiletého důchodce o celé jeho životní úspory 21 tisíc eur když se k němu do domu vetřeli pod záminkou, jestli by jim neposkytl nějaké železo do sběru.

V dřívějších případech se jedna pachatelka vydávala za pracovnici 'národního výboru'. Jiné dvě ženy namluvily 92leté důchodkyni, že jejich kamarád havaroval a poprosily o půjčení 7 tisíc na operaci. V nestřeženém momentu jí pak z šuplíku ukradly 30 tisíc korun.

Rady pro seniory

• Nedůvěřujte neznámým lidem.

• Cizí lidi nepouštějte do bytu, nenechávejte je bez dohledu.

• Nesvěřujte cizím osobám své úspory.

• Větší množství peněz neuchovávejte doma.

• Nevěřte nabídkám snadného zbohatnutí výhra, zdánlivě levné zboží, vrácení přeplatku

• Vždy se poraďte s nejbližšími, než dáte peníze cizímu člověku nebo podepíšete smlouvu.

• Ověřte si informace od cizí osoby, byť se zdá důvěryhodná.

• Nechte si na vstupní dveře namontovat kukátko nebo bezpečnostní řetízek.