Účtenka za dvě piva a následný konflikt s kontrolory z finančního úřadu způsobily provozovateli restaurace ve Kdyni problémy. Včera stanul před Okresním soudem v Domažlicích.

Obžalovaný Miloš Sivák (ročník 1962, na snímku) čelí obvinění z vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Kontrolorům z domažlického finančního úřadu nadával a vyhrožoval při sepisování protokolu o kontrole EET, kterou prováděli již před dvěma lety 4. srpna 2017 v restauraci Hájovna ve Kdyni na Domažlicku.

Podle obžaloby je označil jako komunistické s***ě, estébáky a dále jim vyhrožoval, že dojde do patra pro nůž a podřízne je, zastřelí je pistolí nebo jim rozkope hlavy. Dokonce je měl v době sepisování protokolu a vlastních námitek na postup kontroly zavřít uvnitř restaurace.

„Pistoli jsem nikdy nenosil. Nikdy jsem jim takto nevyhrožoval,“ vysvětloval Sivák. „Rozhodně takové chování není můj styl, nechal jsem se unést. Jenže jsem v té chvíli cítil obrovskou nespravedlnost,“ pokračoval obžalovaný. Vnímal totiž kontrolu jako provokaci ze strany úřadu.

„Účtenky jsem vydával. Ve chvíli, kdy kontroloři platili dvě piva, mi došla páska. Šel jsem si ji vyměnit,“ hájí se Sivák s tím, že účtenku jim dával dodatečně, ovšem s pozdějším časem úhrady. Dle úřadů úřadu už ale bylo pozdě, načež musel Miloš Sivák za nevydání účtenky zaplatit pokutu 20 tisíc korun.

Právě nespravedlnost je jádrem sporu. „Soud nemůže rozhodovat, zda šlo či nešlo o provokaci. Dá se ale přihlédnout k věku obžalovaného a faktu, že nebyl dosud trestán,“ řekl soudce Jan Švígler. Případ odročil na 31. července.