Před třemi lety se Puchta začal dostávat do finančních problémů. Cesta, kterou však obžalovaný zvolil jako východisko z obtížné situace, nebyla zrovna ta nejlegálnější. Když k němu do bazaru někdo přivezl auto k prodeji, jmenovaný jej sice prodal, ale původnímu majiteli vozu už žádné peníze nevyplatil. Podvodného jednání se Puchta dopustil celkem devětatřicetkrát.

V září 2006 k němu jeden majitel přivezl Peugeot 406. S Puchtou se dohodli na zprostředkovatelské smlouvě, ve které stálo, že auto má být prodáno za 259 tisíc korun. Obžalovaný jej však později bez vědomí majitele prodal za 220 tisíc korun. Obchody vypadaly vždy podobně.

„Finanční prostředky užil obžalovaný pro svou potřebu,“ sdělila předsedkyně senátu Iveta Zítková. Část peněz nebo celý obnos si Puchta podle soudu nechával pro sebe. Na nejvíce peněz, a to skoro milion korun, si Puchta přišel prodejem vozu Volkswagen Touareg.

Podle pondělního verdiktu musí Puchta část z šestapůlmilionové škody okradeným lidem zaplatit. Někteří po jmenovaném zbytek peněz vymáhají v rámci občansko-právního řízení. Čtyřicátník Puchta, který se dnes živí jako řidič u zásilkové firmy, se před soudem k činům uvedeným v obžalobě doznal. Vysvětlil, že v době, kdy se vše stalo, viděl své jednání jako jediné východisko z krize a vyjádřil lítost. Škodu, kterou způsobil se snaží umořit.

Jak podotkla soudkyně Zítková, Puchtovo jednání nelze omluvit. „Kdyby takto postupoval každý, mezi podnikateli by zavládla anarchie,“ poznamenala Zítková, která k případu vyslechla téměř osmdesát svědků.

V Horní Lukavici v místě, kde sídlila Puchtova firma, dnes funguje jiný autobazar.