Dvacetiměsíční podmínkou byla potrestaná čtyřiačtyřicetiletá žena z Domažlicka za ohrožení výchovy své třináctileté dcery.

Místo aby se jí věnovala, chodila po hospodách, kde se se svým přítelem opíjela, často i před očima své dcery. Dívka  svou matku doprovázela i do zaměstnání, kde jí, místo aby se doma připravovala do školy, musela pomáhat.

„Nikdy jsem ji do ničeho nenutila. Neměla jsem čas se s ní učit a kontrolovat ji. Byla zdravá a nepotřebovala zvýšenou péči. Chtěla jsem, aby byla samostatná. Kdybych mohla všechno vrátit, raději bych ji nikdy neporodila," prohlásila matka před soudem.

Nedostatečná péče se projevila na školních výsledcích dívky. Propadala ze dvou předmětů a její výsledky se stále zhoršovaly. Dívka byla nakonec matce odebrána a umístěna do dětského domova.
„Příprava dívky byla stále horší. Často jsem jí nechávala po škole, nikoli z trestu, ale aby měla čas se učit. Často si stěžovala, že se na ni matčin přítel zlobí, když sedí dlouho nad úkoly," řekla soudu třídní učitelka dívky s tím, že ve škole byla vždy hodná a milá.

„Musela jsem mámě chodit pomáhat do práce. Máma chodila po hospodách a já musela chodit s ní. Úkoly jsem si dělala, jen když jsem to stihla. Když se máma s přítelem vrátili domů opilí, on mě obtěžoval, ale máma mi to nevěřila. V domově je mi lépe než doma," zněla výpověď dívenky.

V péči dětského domova je dívka od loňského června.

„Když k nám přišla, byla vyděšená. Nechtěla o tom, co se doma dělo, mluvit. Otevřela se až po nějaké době. Řekla, že má svou matku ráda, ale že se jí bojí. Když se napije, je na ni zlá a hrubá. Problémy má prý i s matčiným přítelem. Nový školní rok začala velmi dobře a ve škole se jí daří. Poslední tři týdny žije v napětí, neví, co s ní bude, protože krajský soud zrušil rozsudek nařízené ústavní péče," řekla soudu pracovnice dětského domova.

Státní zástupkyně navrhovala matce přísnější trest, a to podmínku až na dva a půl roku. Soud byl nakonec k ženě shovívavější a rozhodl, že bude potrestána dvacetiměsíční podmínkou.

„Jako máma jste selhala. Je vidět, že jste impulzivní. To, že byste dceru raději ani neporodila, nemůžete snad myslet vážně. Dostala jste dar zdravého dítěte, s nímž byste měla zacházet, a ne ho zatracovat. Rozhodnutím není řečeno, zda jste špatná nebo dobrá matka. Byla jste ohrožena až šestiletým trestem odnětí svobody. Lehčí trest by pro vás měl být motivující a měl by vám pomoci najít znovu ke své dceři vztah," pronesl k obviněné soudce Jan Švígler.