Bezprostředně po Chodských slavnostech začala policie řešit poškození Kozinova pomníku na Hrádku. Deník na ně upozornil starostu Újezda a ten policii. Kozinovi z čakanu zůstala po zcizení jeho dolní části v ruce hodně malá sekyrka.

Zároveň oslovil akademického malíře Jaroslava Šindeláře z plzeňské firmy Negebu, která pomník před čtyřmi lety kompletně zrestaurovala.

„Slíbil mi, že se na pomník přijede podívat a dohodneme se na dalším postupu. Zatím se mi neozval, chci se s ním dnes odpoledne telefonicky spojit," uvedl Deníku v pondělí dopoledne starosta Václav Kalčík.

Deník posléze zjistil, že pan Šindelář už spoušť na Hrádku viděl.

„Je to podle mne jednoznačně klasický vandalismus. Kdo to udělal, těžko říct. V podstatě chybí zhruba dva metry čakanu. Ten, kdo ho vytrhl, musel být pohybově nadaný a dost pracně vylézt nahoru," uvedl Šindelář a dodal, že ukradená část čakanu byla z mědi, ale nemyslí si, že vše mají na svědomí nechvalně známí ´sběrači kovů´: „Ti by sebrali celý čakan."

„14. června jsem byl u pomníku a čakan již chyběl. Mám i fotografie," napsal redakci jako reakci na článek o poničení této kulturní památky Jaroslav Karlovský.

Na Domažlicku vzbudilo poškození pomníku vlnu nevole, čtenáři si ve svých kritických příspěvcích na facebooku Domažlického deníku nebrali na adresu vandala ´servítky´.

„Je to síla, přitom je to tam tak krásný. Nechápu, proč to ty lidi dělaj a k čemu jim to je!?" vybrali jsme z publikovatelných reakcí tu od Lenky Cestrové-Slavíkové.

„Policie případ zaevidovala jako přestupek proti majetku a po pachateli intenzivně pátrá," sdělila domažlická mluvčí PČR Dagmar Brožová.

Hodnota Kozinova pomníku, který na Hrádku stojí od roku 1895, je z historického hlediska nevyčíslitelná, ale zajímalo nás, na kolik přijde jeho oprava.

„Není až tak drahé nahradit část čakanu, jako uhradit všechny nezbytné náklady spojené s opravou. Zanedbatelná není cena lešení a doprava. Vše se také musí vyměřit a údaje odvézt odborníkovi, který chybějící část čakanu vyrobí. Ta se tam musí pak namontovat. Koukal jsem, že jsou navíc olámané římsy, což evidentně vzniklo při devastaci čakanu. I tuto škodu musíme napravit," vypočítává práci, jež Negebu na Kozinově pomníku čeká, Šindelář. Dodává, že jen oprava čakanu a s ní spojené náklady, jakož i mzdy a zásah odborníků, přijdou minimálně na 20 tisíc korun. „To nemluvím o těch římsách," dodává.

A ač má firma zabývající se restaurátorskými pracemi na památkách v celém kraji spoustu rozdělané práce, Kozinův pomník dá do pořádku.

„Je to naše milované Chodsko, to se nás zvlášť dotýká. Musíme si na Kozinu najít čas. Samozřejmě se snažíme vyjít vstříc, ale svoje chce svoje. Nejste sami, podobná vandalství se, bohužel, dějí v současnosti masově. Je to divný rys dnešní společnosti, tahle agresivita. Je to výchovou. Udělat klukovinu, třeba rozbít okno – prosím, to se čas od času přihodí v mládí každé generaci. Ale vylézt na Kozinu, do té výšky, a urvat mu čakan? Vždyť mu mohla upadnout ruka! Takové jednání by se mělo veřejně odsoudit a tvrdě stíhat. Myslím si, že dnes nefunguje dobře výchova v rodinách," říká nejen k poškozenému Kozinovu pomníku Šindelář s tím, že podobné případy připisuje nejen vandalství, ale i lidské netečnosti. Vše budeme nadále sledovat.