Podle soudce Jana Špety musel být Arghire i přes opilost srozuměný s tím, že pokud útočí proti hrudníku poškozeného, kde jsou uloženy životně důležité orgány, může jej usmrtit. „Fatální následek v podobě smrti nenastal jen díky okolnostem, které byly nezávislé na vůli pana Arghireho,“ řekl soudce.

Při výměře trestu bral soud v potaz to, že muž nebyl v minulosti trestaný, žil mimo svou zemi bez rodiny a do situace se dostal kvůli pití alkoholu. „Jednalo se o trestnou činnost zkratkovitého charakteru, jednal v situačním afektu a jeho agrese byla uvolněna požitým alkoholem. Bohužel tím způsobil velice závažné zranění poškozenému,“ konstatoval Špeta.

Josef Doucha (vlevo) a Ivan Novák u Krajského soudu v Plzni.
Soudce i známý advokát dostali podmínky, přijdou o talár

Soudce doplnil, že senát neshledal žádné přitěžující okolnosti. Arghiremu ale polehčilo to, že do doby spáchání činu vedl řádný život, k útoku se přiznal a upřímně jej litoval. „Málokdy se soud setká s takovýmto projevem, který před soudem pan obžalovaný přednesl. Za takové situace a vzhledem k tomu, že pan Arghire prohlásil svou vinu, by bylo nepřiměřené jej trestat trestem odnětí svobody v trestní sazbě 10 až 18 let, která pamatuje na zločin vraždy,“ odůvodnil Špeta s tím, že takový trest by byl nespravedlivý.

Nejprve roštem, potom nožem

Incident se stal 17. dubna, kdy měl opilý Arghire na ubytovně v Domažlicích bezdůvodně nejprve slovně a poté i fyzicky napadnout třiadvacetiletého krajana. Roštem plynového sporáku ho praštil do hlavy, když se mladík začal bránit, došel si útočník pro kuchyňský nůž a krajana bodl do hrudníku.