Heller vlastnil ještě letos v lednu dvacet psů a třem z nich nezajistil řádné krmení, následkem čehož byli ve velmi špatném výživovém stavu. Mašinerie se pohnula až po nalezení vyhublého polomrtvého psa, který, jak se později ukázalo, patřil právě Radku Hellerovi. Na popud klenečských občanů a zastupitelů přijeli 24. ledna Hellerův chov zkontrolovat zástupkyně Krajské veterinární správy Eva Westerdijková a vedoucí Záchranné stanice živočichů z Tachova Karel Bobál. Na místě bylo zjištěno, že tři z těchto psů, Solo, Čert a Hayney, jsou ve špatném výživovém stavu. Majitel argumentoval tím, že psi jsou hubení, protože v zimě nežerou.

Svědecká výpověď MVDr. Marka Svobody z krajské veterinární správy, která od konce ledna prováděla u Hellerova chovu nejméně tři kontroly, ukázala, že mráz byl jednou, nikoli jedinou příčinou špatného stavu Čerta, Sola a Hayneyho.

Po vyslechnutí mnoha svědků a závěrečné řeči státní zástupkyně a obhájce Radka Hellera, rozhodl soudce, že se nejednalo o jednoznačné týrání zvířat.
„Každý vlastník živého tvora odpovídá za jeho stav. Jednání ukázalo, spíše na nezvládnutí chovu. Co se týká psů Sola a Čerta, ti vykazovali známky týrání. U psa Hayneyho šlo o zdravotní potíže, “ prohlásil soudce.

Radek Heller, odmítl odpovědět, zda je s rozhodnutím soudu spokojen. V soudní síni, se nechal slyšet, že za všechny jeho potíže mohou média.
„Mrzí mě, že k tomuto procesu vůbec došlo. Vědomě jsem svým psům nikdy neublížil. Věnoval jsem jim spoustu času a peněz. Kvůli této kauze jsem přišel o přátele a jméno mezi sportovci. Kvůli medializaci nosili lidé mým psům krmení, čímž jim mohli ublížit,“ řekl před soudem Heller. Jeho obhájce oznámil, že jeho klient kvůli tomu musel podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Nikdo proti rozsudku nic nenamítal, ale obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.