Padělané značkové hračky v jednom z prodejních stánků objevili inspektoři České obchodní inspekce při víkendových Chodských slavnostech v Domažlicích.

„Šlo o nejzávažnější zjištění naší kontrolní činnosti,“ konstatoval ředitel Krajského inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

„Ve stánku s hračkami jsme zjistili větší množství padělaných hraček renomovaných výrobců. Toto zjištění bylo díky své závažnosti a rozsahu předáno pro podezření ze spáchání trestného činu k dalším úkonům Policii České republiky,“ uvedl Řezáč.

„V prostorách stánku v Hruškově ulici měla 47letá obchodnice vystaveny a k dalšímu prodeji určeny výrobky označené obchodní známkou Lego, Minecraft, Frozen, Cars a Pokemon. Vzhledem k místu, způsobu prodeje a kvalitě zpracování těchto výrobků existuje podezření, že ochranné známky na nich jsou umístěny bez souhlasu oprávněných výrobců a výrobky jsou padělky oproti originálním výrobkům,“ přidala podrobnosti policejní mluvčí Dagmar Brožová.

V rámci Chodských slavností pracovníci inspekce situaci na prodejních místech průběžně monitorovali a ve třech případech se pustili do podrobné kontroly.

„V jednom případě bylo zjištěno, že prodávající nevydává na požádání doklad o koupi, za což byla prodávajícímu uložena pokuta na místě,“ popsal ředitel Řezáč.

„V dalším byly zjištěny závažnější nedostatky ve značení prodávaných textilních výrobků, což bude řešeno ve správním řízení,“ doplnil.

„Mimo zmíněné tři případy, kdy jeden z nich svým charakterem překračuje běžně zjišťované nedostatky, byla situace srovnatelná se situací v minulých letech, tedy pro spotřebitele víceméně příznivá,“ uzavřel Řezáč.

Jeho slova potvrzují i spokojení návštěvníci slavností. „Během víkendu jsem ochutnával různá piva od několika prodejců v několika místech a nestalo se mi, že bych dostal pod míru,“ zhodnotil Jan Bezchleba.