Od domažlického soudu odcházel v úterý odpoledne poněkud zaskočen 57letý Zdeněk Hořický z Hamru u Trhanova. Na chvilku se možná zaradoval po vyhlášení usnesení, kdy chtěl samosoudce Milan Anderle případ jeho nebezpečného vyhrožování střelnou zbraní předat přestupkové komisi. Následovala vzápětí ´sprcha´ vyvolaná výrokem státního zástupce Josefa Vojty, který uvedl, že si po doručení písemné podoby usnesení podá stížnost.

Obžalovanému invalidnímu důchodci je kladeno za vinu, že svými výroky měl u dvou různých osob vzbudit obavy, že své výhrůžky vyplní. Při incidentu, ke kterému došlo loni v květnu, měl majiteli penzionu vyhrožovat. „Na veřejném prostranství v obci Hamr před domem čp. 139 vyhrožoval 30letému Aleši K. slovy ´Zastřelím tebe, nebo psa´, což v dotyčném vzbudilo důvodné obavy o život," vyjímáme z obžaloby.

Ve druhém případě měl loni 27. září klientce penzionu, 33leté Lucii R., vyhrožovat poté, co mu její, volně pobíhající pes znemožnil sebrat u jeho vrátek klíče a poštu, která vypadla při vybírání dopisní schránky umístěné na oplocení domku Hořického. Po výměně názorů se jí měl zeptat: ´Mám zastřelit vás, nebo psa?´

„Vina mého klienta nebyla jednoznačně prokázána, je nutné vyjít z toho, že se jedná o spor starousedlíků s majitelem penzionu. Ten naopak napadl obžalovaného, chtěl mu z ruky vytrhnout papír, přičemž mu ji zkroutil. Na obecní úřad odcházely v minulosti stížnosti, kdyby byly řešeny, nebyli bychom tu," uvedl obhájce Hořického.

Dvojí obvinění soud řešil opakovaně, přičemž soudce po výpovědích zmíněných svědků, které nepůsobily vždy zcela objektivně a věrohodně, dospěl k závěru, že lze věc řešit jako přestupek. „Soud navíc nechá prověřit hlasový záznam ze soudní síně a zváží, zda se svědek Aleš K. nedopustil křivého obvinění," doplnil soudce Anderle, čímž narážel na výpověď, že Hořický měl střílet po jeho otci.

Jak bylo již zmíněno, státní zástupce se s výrokem soudu neztotožnil, pro obžalovaného navrhoval podmíněný trest v I. třetině sazby, a to na 10–11 měsíců se zkušební dobou na jeden až dva roky. O jeho případné stížnosti rozhodne Krajský soud v Plzni.