Obžalovaná si údajně neměla řádně prostudovat spis a nezjistit, že některé zprávy jsou zfalšované. Jindřichovi S. (48), bývalému pilotovi ČSA, tak neoprávněně přiznala třetí stupeň invalidity, díky čemuž si muž přišel na bezmála tři čtvrtě milionu korun. Plzeňské lékařce hrozí až jeden rok vězení či zákaz činnosti.

„Obžalovaná se řádně neseznámila se všemi lékařskými zprávami a sděleními Policie České republiky. Rozhodla, že muž je postižen invaliditou třetího stupně. Ten však podle lékařského posudku není postižen invaliditou,“ uvedl státní zástupce s tím, že kdyby se žena se všemi podklady důkladně seznámila, musela by dojít k diametrálně odlišnému závěru, než k jakému došla a muži by tak nebylo neoprávněně vyplaceno 723 758 korun.

Ilustrační foto.
Tisíce vakcín skončily v koši. Není o ně zájem

Buriánková, která je obviněna z přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, odmítla v případu vypovídat už v přípravném řízení a i v pondělí před plzeňským soudem. „Ve věci nebudu vypovídat. Chci jen říct, že se cítím nevinná,“ řekla obžalovaná.

Celý případ odstartoval, když Okresní správa sociálního zabezpečení Plzeň vydala v srpnu 2017 rozhodnutí, na jehož základě byly posuzovanému muži odejmuty invalidní důchod i příspěvek na péči. Toto rozhodnutí v březnu 2018 posvětila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), muž ale už o měsíc později podal proti tomuto rozhodnutí žalobu ke Krajskému soudu v Plzni.

Tragická nehoda na silnici I/20 mezi Nepomukem a Životicemi.
U Nepomuka se srazilo auto s kamionem, na místě jeden mrtvý

Ten poté požádal posudkovou komisi, jíž lékařka šéfovala, o vypracování posudku. Právě na jeho základě soud svým rozsudkem vyhověl žalobě, rozhodnutí ČSSZ zrušil a věc vrátil k dalšímu řízení. Zdůvodnil to tím, že jde o poskytnutí dávky podmíněné zdravotním stavem posuzovaného, a proto je rozhodnutí závislé především na odborném lékařském posouzení, jež provedla právě komise. Na základě toho pak byl muži vyplácen invalidní důchod. Podle státního zastupitelství dostával dotyčný ale peníze neoprávněně, neboť předsedkyně komise, která se stala zaměstnankyní ministerstva v roce 2012 a od roku 2015 byla přijata do služebního poměru, vážně chybovala.

Soud bude pokračovat v dalších dnech výsledkem svědků.