Strach smíšený se vztekem zřejmě natolik ovládl mladého Vietnamce, že vloni v jednom z nýrských podniků sekl 16letého mladíka mačetou do hlavy. Obávanému hostovi málem usekl ucho a hrozilo mu za to až osm let vězení. Světu mříží ale unikl, neboť klatovský soud v úterý při závěrečném jednání upustil od jeho potrestání. Verdiktu předcházela dohoda mezi obžalovaným a poškozeným.

Dung Tran Viet (25) způsobil hostovi v levé části hlavy devět centimetrů dlouhou ránu, kterou museli sešít lékaři. „Hrozilo způsobení těžké újmy na zdraví, a to odseknutí ušního boltce či proříznutí krční tepny,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Pavlína Kropáčková.

Cizinec podle svých slov nechtěl mladíkovi ublížit, i když jde o neoblíbeného hosta, který neustále dělá problémy. „Už asi měsíc před tímto incidentem jsme spolu měli problém, když u nás spolu s kamarádem dělal bordel. Chtěl mě mlátit a napadl i moji matku, já jsem ho proto praštil klíčem. V onen osudný den k nám přišel s kamarády, všichni byli opilí. Přišel k baru, ukazoval, že mě podřeže, a snažil se mě praštit pěstí. Chtěl jsem ho zastrašit, a tak jsem z baru vytáhl mačetu, kterou jsem si asi před rokem koupil na pouti a od té doby tam ležela. Rozhodně jsem ho nechtěl zasáhnout, vůbec nevím, jak se to mohlo stát,“ hájil se obžalovaný.

Dnes už sedmnáctiletý mladík vše ale viděl jinak. Potvrdil sice, že s obžalovaným měl problémy, ale ani jednou je podle svých slov nezavinil on. „Nejdříve mě bezdůvodně praštil do hlavy klíčem, když jsme hráli karty. Ani ten útok s mačetou, který přišel asi po měsíci, jsem nijak nevyvolal. Když jsem odcházel, tak jsem barmanům zamával. A on na mě vyběhl s mačetou. Snažil jsem se bránit, ale sekl mě,“ tvrdil mladík.

Uzavřeli dohodu

Drobný cizinec i o hlavu větší mladík se na návrh soudkyně Kateřiny Sedláčkové sešli na půdě probační a mediační služby, kde se Tran Viet nejprve M. Š. omluvil a poté mu uhradil požadované čtyři tisíce korun za poškozená sluchátka a oblečení a za bolestné. „Já jsem v podepsané dohodě souhlasil s tím, že do té hospody už chodit nebudu. Sám jsem to navrhl,“ řekl Deníku M. Š.

„Prosím o odpuštění, je mi to moc líto a už se to nebude opakovat,“ sliboval v závěrečné řeči Tran Viet, který nikdy nebyl trestán, na rozdíl od poškozeného, jenž vloni dostal jako mladistvý podmínku za krádež a vydírání. I to zohlednil senát v čele s předsedkyní Sedláčkovou a podmínečně upustil od Vietnamcova potrestání. „Za výjimečných podmínek to zákon umožňuje a v tomto případě byly splněny,“ uvedla Sedláčková a připomněla, že obžalovaný byl poškozeným vyprovokován. Zároveň upozornila, že Tran Viet musí být rok pod dohledem probačního úředníka. Pokud by se v této lhůtě dostal do konfliktu se zákonem, bude případ znovu otevřen a on by byl odsouzen.