Už podruhé rozhoduje domažlický soud o osudu dvaadvacetiletého Nikoly Raduljeva, který je obžalovaný, že vloni 22. července zapálil sklad benzinové čerpací stanice v Horšovském Týně, kde byl zaměstnaný. Škoda byla vyčíslena na milion a půl.

Mladík, nad kterým visí hrozba osmiletého vězení, se proti tříleté podmínce, jíž ho letos na jaře potrestal domažlický soud, odvolal. Krajský soud rozsudek zrušil a případ vrátil zpět do Domažlic.

„Ten sklad někdo zapálil, ale já to nebyl. Budu se bránit zuby nehty, protože jsem to neudělal. Mám smůlu, že jsem se nechal zastrašit policií a ze strachu jsme se přiznal. Policie mě k tomu donutila. Řekli mi, že když se nepřiznám, zavřou mě a pak mě odvezou do Dobřan na psychiatrii, kde mě budou vyšetřovat a nechají mě tam zavřeného až do soudu," řekl Raduljev.

To by ale nemělo mít vliv na rozhodnutí soudu.
„K neprocesnímu přiznání soud nemůže přihlížet," řekl soudce.

Podle nařízení Krajského soudu byly za přítomnosti svědkyně Vlasty Tesákové, kolegyně Raduljeva, která s ním osudnou noc sloužila, a tří znalců-hasičů, v soudní síni promítány kamerové záznamy, na nichž je vidět, co se na čerpací stanici dělo.

„Dělal jsem si svoji práci a pak jsem si všiml, že ve skladu hoří. Řekl jsem to kolegyni a hasicím přístrojem jsem se snažil požár uhasit. Byl to už obrovský žár, tak jsme čekali na hasiče," řekl obžalovaný.

„Když mi Nikola řekl, že hoří, volala jsem hasiče a policii. Vypnula jsem stojany, aby nikdo nemohl tankovat," vypověděla Tesáková.
Hasiči se zpočátku domnívali, že požár zapříčinila závada na elektroinstalaci. „Po zhlédnutí záznamů z kamer trváme na tom, že šlo o úmyslné zapálení," řekl znalec.

Jednání bylo odročeno z důvodu zpracování dodatku znaleckého posudku na osobu obžalovaného.